درمان كم شنوايي

درمان انواع كم شنوايي به زبان ساده:

  درمان كم شنوايي بستگي به عامل ايجاد كننده ضايعه دارد. معمولا كم شنوايي هاي انتقالي و مختلط با درمان دارويي و جراحي به طور كامل يا به طو نسبي برگشت پذير هستند اما كم شنوايي حسي عصبي تنها راه درمانشان سمعک و كاشت حلزون است.

براي تک تک بيماريهاي گوش درمان ها بشرح زير است:

 • تجمع جرم گوش: ساكشن گوش

وزوز گوش (2)

 • اگزوستوزيس: جراحي و برداشتن بافت استخواني
 • عفونت گوش خارجي يا قارچ زدن كانال گوش: در اين حالت پزشک با تجويز داورهاي ضد قارچي و چرک خشک كن عفونت گوش خارجي را بر طرف مي كند. اين نوع عفونت به عفونت گوش شناگران مشهور است زيرا در شناگران خيلي زياد ديده مي شود.
 • عدم تشكيل لاله گوش و انسداد مادرزادي كانال گوش: در اين حالت فرد با عدم تشكيل لاله گوش يا انسداد لاله و كانال گوش به دنيا مي آيد. در اين حالت فرد ابتدا بايد از سمعک استخواني استفاده كند و سپس زماني كه فرد به سن 5 سالگي برسد اگر قابليت جراحي داشته باشد پزشک لاله گوش را ترميم مي كند و كانال را باز مي كند اما اگر اين قابليت وجود نداشته باشد فرد بايد تا اخر عمر از سمعک استفاده كند.

وزوز گوش (11)

 • پارگي پرده گوش: گذاشتن بافت از بدن خود بيمار و ترميم پرده

وزوز گوش (3)

 • سفت شدن استخوانچه: درمان با جراحي در اين بيماري به دو صورت است: 1: محل غضروف استخوانچه ها را با ضربه آزاد كرد و سبب مي شوند تحرک استخوانچه به حالت طبيعي خود برگردد. 2: اگر استخوانچه ها خيلي آسيب ديده باشند جراح تمامي 3 استخوانچه را بر ميدارد و بجاي آن يک پروتز جا مي گذارد.

وزوز گوش (4)

 • اتواسكلروزيس: در اين بيماري تنها استخوانچه ركابي سفت مي شود كه با ضربه زدن به محل تجمع بافت استخواني استخوان را آزاد مي كنند.
 • گسيختگي زنجيره استخوانچه ايي: در اين حال به علت ضربه امكان دارد استخوانچه هاي گوش از همديگر جدا شوند. در اين حالت پزشک تمامي استخوانچه ها را در مي اورد و يک پروتز را جايگزين مي كند.
 • عفونت گوش مياني: در اين بيماري در وهله اول متخصص گوش و حلق و بيني با تجويز داروهاي چرک خشک كن (مثل اموكسي سيلين) و داروهاي ضد التهاب (مثل سودوافدرين يا زاديتن) سعي مي كنند با كاهش الهاب لوزه هاي سوم و شيپور استاش كاري كنند مجراي استاش باز شود تا مايع پشت پرده گوش خارج شود. اگر درمان بعد از 1 ماه موفق آميز نباشد پزشک دو راه حل در پيش رو دارد يا لوزه ها را بر مي دارد كه بعد از عمل چون فشار لوزه بر لوله استاش كاهش مي يابد براحتي مايع پشت پرده خارج مي شود. يا در پرده گوش يک لوله به واسم VT قرار مي دهند كه سبب مي شود مايع پشت پرده گوش از طريق اين لوله خارج شود و به داخل كانال گوش بريزد كه بعد از اين حالت با ساكشن مايع ها و چرک هاي خارج شده را بر مي دارند.

وزوز گوش (5)

 • تومور گلوموس: در اين نوع كم شنوايي بافت عروقي زير استخوان گوش مياني وارد گوش مي شود و سبب مي شود به استخوانچه ها و پرده گوش فشار وارد كند. در اين حالت متخصص با قطع عروق درگير فشار را از روي پرده و استخوانچه ها بر ميدارد و سبب مي شود شنوايي فرد باز گردد.
 • كلستاتوما: در اين حالت سلول هاي مرده و جرم كانال گوش به جاي اين كه به سمت خارج حركت كنند به سمت داخل گوش مياني حركت مي كنند و سبب مي شوند علاوه بر ايجاد بوي نامطبوع خيلي شديد اين كيست ايجاد شده به استخوانچه ها فشار شديدي وارد مي كنند و سبب كم شنوايي مي شوند. در اين حالت متخصص گوش اين كيست را با جراحي بر مي دارد
 • سوراخ شدن دريجه گرد و بيضي: در اين حالت لايه غشايي كه حلزون را از گوش مياني جدا مي كند دچار نشتي مي شود كه در اين حالت فرد دچار سرگيجه، كم شنوايي و وزوز گوش مي شود و با گذاشتن يک لابه بر روي سوراخ نشت مايع را متوقف مي كنند.
 • بيماري منيير: در اين بيماري فشار حلزون گوش بالا مي رود ازاينرو در وهله اول متخصص گوش با تجويز داروهاي كاهش دهنده فشار خون و داروهاي ادرار آور سعي مي كند فشار خون را كم كند. همچنين بيمار بايد از مصرف نمک و غذاهاي چرب اجتناب كند. اما اگر اين درمان ها موثر واقع نشود بايد طي يک جراحي سنگين و با گذاشتن شانت مغزي فشار حلزون را كم كند.
 • تومور آكوستيک: در اين حالت فرد دچار تومور گوش مي شود كه تنها ترين راه حل آن برداشتن تومور با كمک متخصص جراح مغز و اعصاب است. گاهي اگر تومور خيلي بزرگ شده باشد متخصص ناچار است كل عصب را قطع كند و فرد در ان گوش كاملا ناشنوا مي شود.

وزوز گوش (1)

 • كم شنوايي حسي عصبي: در اين حالت سلول هاي مويي حلزون گوش و سلول هاي عصبي ضعيف مي شوند و نمي توانند صدا را خوب به مغز انتقال دهند كه تنها ترني درمان اين نوع كم شنوايي استفاده از سمعک است.

انواع کم شنوایی

سمعک چيست؟و چه كاربردي دارد؟

سمعک یک وسیله تقويت كننده صدا است.

سمعک صداهاي مختلف مثل گفتار را به سیگنال الکتریکی تبدیل میکند و سپس با آناليزهاي مختلف آن را تقويت مي كند و در نهايت صدا را تحويل بلندگو مي دهد و سبب مي شود بيمار صداها را راحت بشنود.

سمعک ها بر اساس تکنولوژی به 3 دسته تقسیم می شوند:

 • سمعک های آنالوگ
 • سمعک های دیجیتالی
 • سمعک های هوشمند

سمعک آنالوگ در حال حاضر تولید نمی شوند و کیفیت صدای آن مطلوب نمی باشد. اما دو رده دیگر بسیار صدای واضح و صافی را برای بیماران کم شنوا فراهم می کنند.

سمعک های دیجیتالی و هوشمند قابلیت اتصال با بلوتوث و وایرلس را دارند و بیمار می تواند به راحتی صدای تلفن و تلویزیون را بشنود و می تواند از طریق تلفن همراه خود صدای سمعک را کم و زیاد و حتی برنامه ها را تغییر دهند.

از ویژگی سمعک هوشمند، اندازه سمعک می باشد که در مقایسه با سایر سمعک ها بسیار کوچک تر است. همچنين كيفيت صداي آنها بسيار بالاتر است و صداي واضح و صافي دارند.

سمعک هاي شكل هاي  مختلفي دارند:

 1. سمعک نامرئي داخل گوشي
 2. سمعک داخل گوشي
 3. سمعک پشت گوشي
 4. سمعک ريک

نوع سمعک را دكتر شنوايي تعيين مي كند.

سمعک ها در انواع قدرت وجود دارند.

وزوز گوش (12)

اگر از سمعک استفاده نكنيم چه اتفاقي مي افتد؟

همواره بيماران کم شنوايي که تمايل به استفاد از سمعک ندارند در آخر مشاوره از ما سوال مي کنند اگر سمعک نگذاريم چه اتفاقي مي افتد؟

اگر حلزون شنوايي به مرور زمان ضعيف شود و به كمک سمعک تحريک نشود چندين اتفاق جبران ناپذير در گوش ها رخ مي دهد که در زير به آن کاملا اشاره مي کنيم:

در وهله اول ميزان شنوايي کم کم بيشتر مي شود و اين ضعيف شدن تا حدي پيش مي رود که بيمار كل شنوايي خود را از دست مي دهد.

در صورت عدم استفاده از سمعک هوشمند کم کم بافت هاي حلزون و عصب گوش ضعيف مي شود که اين ضعيف شدن تاحدي برگشت ناپذير است.

با افزايش کم شنوایی به مرور وزوز گوش (سوت كشيدن گوش) در گوش بيمار ايجاد مي شود. در ابتدا وزوز گوش را فقط در محيط هاي ساکت و خلوت حس مي كنيد و بعدا اگر سمعک استفاده نكنيد بلندي و شدت وزوز گوش بيشتر مي شود و حتي در محيط هاي شلوغ و پر سر وصداهم وزوز را مي شنويد. اين وزوز زندگي روزمره بيماران مثل کار، روابط عاطفي، خواب و تعاملات روزمره را بشدت تحت تاثير قرار مي دهد. وزوز گوش به مرور به صورت وسواس تبديل مي شود که در اين مرحله حتي سمعک هاي با برنامه مخصوص درمان وزوز گوش هم نمي توانند به بيمار کمک کنند. بيشتر اين بيماران به ناچار مجبورند داروهاي ضد افسردگي و خواب آور مصرف کنند.

افرادي که کم شنوايي دارند در ارتباط برقرار کردن با دوستان و خانواده شان دچار مشکل مي شوند و کم کم گوشه گير و خانه نشين مي شوند. همچنين به واسطه درک پايين گفتار افراد کم شنوا در جمع هاي دوستانه به علت درک نادرست از گفتار ديگران مورد تمسخر قرار مي گيرند و اين تمسخرها سبب افسردگي آنها مي شود. به مثال زير توجه کنيد:

مثلا: در يک مهماني شما به دوست کم شنواي خود ميگويد “براي من شير بياور”   و  “او براي شما سير مي اورد:

از عوارض بسيار وحشتاک و در عين حال کم شناخته شده آلزايمر وقوع کم شنوايي است. بسياري از مردم اطلاع ندارند که يکي از عوامل اصلي الزايمر بخاطر کم شنوايي است.

كاشت حلزون چيست؟

اگر كم شنوايي بيمار خيلي زياد باشد بايد بيمار كاشت حلزون شود. کاشت حلزون به عنوان یک راه با ارزش برای تقویت شنوايي برای افرادی با كم شنوایی شديد تا عمیق است.

امروزه انواع مختلف کاشت حلزون به صورت تجاری در دسترس هستند.

کاشت حلزون وسیله ای است که با جراحی الكترودها داخل حلزون گوش قرار مي گيرد و با فعال كردن وسيله عصب گوش از طريق پالس هاي الكتريكي تحريک مي شود و سبب مي شود فرد ناشنوا صدا را بشنود.

وزوز گوش (2)

براي مشاوره و درمان انواع بيماري ها و مشكلات گوش به كلينيک شنوايي مطهری مراجعه نماييد. در اين كلينيک بهترين متخصصين گوش و حلق و بيني و متخصصين شنوايي و سمعک كشور حضور دارند.

درمان کم شنوایی

علت های کم شنوایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonبا سمعک مطهری تماس بگیرید