دلايل استفاده از سمعک

چرا افراد کم شنوا بايد خيلي زود از سمعک استفاده کنند؟

بدون ترديد سوال بسياري از مردم ما اين است که سمعک چه فوايدي دارد؟ گاهي اوقات حس هاي بدن فوايدي دارند که در چندين لايه پيچيده مي شوند و سبب مي شود حتي به ذهن تان خطور نکند که حس شنوايي چه فوايدي بغير از شنيدن براي انسان دارد. مثلا ايا ميدانيد کم شنوايي با آلزايمر ارتباط مستقيم دارد؟

دلایل استفاده از سمعک

مزاياي استفاده از سمعک بشرح زير است:
 سمعک سبب مي شود شما صداها را بهتر بشنويد و درک شما کامل مي شود.
 سمعک سبب مي شود ميزان کم شنوايي شما بيشتر از حد فعلي نشود.
 سمعک سبب مي شود شما دچار الزايمر و زوال عقل و فراموشي نشويد
 سمعک سبب مي شود بيشتر در حمع دوستان و مهماني ها حاضر شويد ازاينرو باعث مي شود دچار افسردگي و تنهايي نشويد
 سمعک سبب مي شود به واسطه شنيدن بهتر در هنگام گفتگو اعتماد بنفس و ثبات بيشتري داشته باشيد
 سمعک سبب مي شود کيفيت زندگي شما بهتر شود و شادتر باشيد و سبب مي شود ديگر نگران تمسخر ديگران نباشيد
 سمعک سبب مي شود دچار وزوز گوش نشويد، زيرا کم شنوايي مهمترين عامل ايجاد وزوز گوش است.
 سمعک سبب مي شود رشد تحصيلي کودکان و نوجوانان به علت خوب نشنيدن متوقف نشود و سبب مي شود کودک شما در اينده در هر رشته ايي که به آن علاقه دارد ادامه تحصيل دهد.
 سمعک سبب مي شود اگر ناراحتي قلبي داريد، قلب شما بهتر کار کند.

تقویت شنوایی با سمعک

آيا سمعک مي تواند شنوايي شما را تقويت کند؟

همواره بيماران عزيز از ما سوال مي پرسند که ايا سمعک ميتواند سبب شود شنوايي من بدتر نشود؟ يا ايا سمعک مي تواند اعصاب گوش من را فعال کند و بدون سمعک صداها را بهتر بشنوم؟
جواب به اين سوال تنها با بررسي دقيق مفاهيم پزشکي و نحوه عملکرد سيستم شنوايي و گوش امکان پذير است. در اين مقاله با بررسي دقيق اين مفاهيم به شما کمک مي کنيم به جواب سوال هاي خود برسيد.
در سيستم شنوايي انسان و ساير حس هاي بدن مثل بينايي اگر آن حس به اصطلاح تنبل وغير فعال شود و کم کار کند به مرور ضعيف مي شود، درنتيجه خون رساني به ان حس کمتر مي شود زيرا بدن به سيستم هايي بيشتر خون ارسال مي کند که بيشتر فعاليت داشته باشد (براي مثال در تومور هاي مختلف چون به مرور رشد مي کند و فعاليت آن بيشتر مي شود آن سيستم خون بشتري رو به سمت خود هدايت مي کشد). حال اگر شنوايي يک فرد کمشنوا به مرور ضعيف شود، عصب شنوايي وي کم کم فعاليتش کم مي شود که اين عامل سبب مي شود مغز انسان حس کند که ديگر نياز به آن ندارد. درنتيجه خون رساني به عصب و حلزون شنوايي را کاهش مي دهد. درنتيجه بعد از گذشت زمان خود بدن انسان به آن سيستم ضعيف حمله مي کند و آن را ضعيف تر مي کند که در پزشکي به اين حالت آتروفي گفته مي شود يعني ضعيف شدن تدريجي يک ارگان در بدن موجودات زنده که علت آن مي تواند مثلا به علت آسيب، کم شنوايي و بيماري هاي مختلف باشد.
با توضيح کامل اين مبحث جواب سوال بيمار عزيز که پرسيده است ” آيا سمعک سبب محافظت از شنوايي مي شود؟” را مي دهيم:
• اگر سمعک استفاده کنيد اعصاب گوش شما دوباره فعال مي شوند و اين فعاليت سيگنال هاي دريافت شده در سطح مغز را افزايش مي دهد و سبب مي شود مغز دستور خون رساني بيشتر به سمت حلزون و عصب هاي شنوايي را صادر کند در نتيجه تغذيه حلزون و عصب افزايش مي يابد و اين افزايش خون رساني سبب مي شود حلزون و عصب شنوايي گوش به مرور زمان عملکردش بهتر شود. درنتيجه اگر از سمعک استفاده کنيد ميزان شنوايي باقي مانده شما کمتر نمي شود و به عبارتي ميزان کم شنوايي شما بيشتر نمي شود. هميشه به بيماران اين عامل را با عينک مثال مي زنم و مي گويم اگر کسي چشم هايش ضعيف باشد و از عينک استفاده کند ديگر چشم هايش ضعيف نمي شود و نمره چشمش ثابت مي ماند.

استفاده از سمعک

حال با شرح اين مسئله جواب سوال بيمار عزيز که پرسيده است ” آيا سمعک مي تواند شنوايي را بهتر کند؟” را مي دهيم:
• اگر سمعک استفاده کنيد حلزون و عصب شنوايي گوش شما دوباره فعال مي شوند و اين فعال شدن سبب مي شود بلندي صداي دريافت شده در سطح مغز بالاتر از حالت عدم استفاده از سمعک باشد که اين حالت سبب مي شود مغز تفاوت را حس کند. ازاينرو مغز به رگ هاي خون دستور مي دهد خون بيشتري بيشتر به سمت حلزون و عصب شنوايي گوش روانه شود. با افزايش تغذيه حلزون و عصب گوش وضعيت سلول هاي آنها بهتر مي شود ازاينرو اگر بعد از مدتي که از سمعک استفاده کند، سمعک را از گوش خود برداريد بيشتر بيماران بيان مي کنند که نسبت به قبل ها که سمعک استفاده نمي کردم الان بدون سمعک هم خوب مي شنوم.
بيماران عزيزي که از سمعک استفاده مي کنيد به
ياد داشته باشيد اگر به موقع و در زمان مناسب سمعک بگذاريد يعني مداخله شنوايي زودهنگام باشد، سمعک سبب مي شود
• صدا را بهتر بشنويد
• و سبب مي شود گوش هاي شما ضعيف تر نشود
بيماران عزيزي که از سمعک استفاده مي کنيد بياد داشته باشيد اگر کم شنوايي داريد و به دلايل مختلف نمي خواهيد از سمعک استفاده کنيدبايد به ياد داشته باشيد اگر مدت زماني که گوش هاي شما نمي شوند بيشتر از يک سال شود به شدت اعصاب گوش و سلول هاي حلزون گوش شما ضعيف مي شود و کم کم مي ميرند. به همين دليل بيماراني که بعد از چندين سال که محروميت شنوايي داشته اند جهت دريافت سمعک به کلينيک شنوايي و سمعک مراجعه مي کنند.ز ماني که سمعک بر روي گوش هاي آنها قرار داده مي شود آنها بيان مي کنند صدا خيلي برايمان عجيب و غريب است که علت آن اين است مغز شما صدا را فراموش کرده است و همچون يک درخت که سال هاست به آن اب نداده ايد ريشه هاي آن خشک شده است. اما به لطف خداوند اين اعصاب کم کم فعال مي شوند و درک صداي شما بهتر مي شود. اما به ياد داشته باشيد اگر
• دو بيمار که کم شنوايي آنها ۵۰ درصد است و نفر اول بعد از ۳ ماه جهت دريافت سمعک اقدام کند و نفر دوم بعد از ۱۰ سال و اگر براي آنها يک مدل سمعک تجويز شود و تمامي عوام ديگر همچون سن، جنسيت و غيره برابر باشد. بيماري که زودتر براي گرفتن سمعک اقدام کرده است درک صداي بهتري را تجربه مي کند.

توجه:
با توضيحاتي که براي شما داديم بايد بدانيد هر سمعکي براي شما مناسب نيست. بسته به نوع کم شنوايي و ميزان کم شنوايي شما، متخصص شنوايي و سمعک بهترين حالت را براي شما انتخاب مي کند. به همين دليل نبايد از هر سمعکي استفاده کنيد. سمعک ها تکنولوژي هاي متفاوتي دارند، مثلا سمعک هاي قديمي را آنالوگ مي نامند و سمعک هاي جديد را ديجيتال هوشمند نام گذاري کرده اند. سمعک هاي انالوگ ديگر توليد نمي شوند زيرا خود سمعک سبب اسيب به شنوايي مي شد. اما در سال 2000 نسل بعدب سمعک ها که به اسم سمعک ديجيتال شناخته مي شدند وارد بازار شد و در سال 2012 سمعک هاي ديجتال هوشمند عرضه شدند که قابليت يادگيري و تطبيق خود با هر محيطي را داشتند. ازاينرو براي شما عوامل هايي که سبب مي شود متخصص شنوايي براي شما سمعک ديجيتال هوشمند را انتخاب کند آورده ايم:

استفاده از سمعک و دلایل آن

ده علت مهم براي خريد سمعک هاي وايرلس دار و اجتناب از سمعک هاي قديمي و آنالوگ
سمعک هم همچون بسياري ديگر از وسايل الکترونيکي مثل موبايل، تلويزيون، لب تاب،ماشين و غيره تکنولوژي هاي متفاوت دارند.

چرا از سمعک استفاده کنیم

سمعک در ۳ تکنولوژي موجود است:
1. سمعک هاي انالوک
2. سمعک هاي ديجيتال ساده
3. سمعک هاي ديجيتال هوشمند (سمعک هاي با تکنولوژي هوش مصنوعي)

• سمعک هاي انالوگ محصول سال هاي قديم تا سال ۲۰۰۴ (سال ۱۳۸۲) هستند. اين سمعک ها قابليت برنامه ريزي با کامپيوتر را ندارند و به طور کلي تمام صداها را کم يا زياد مي کنند
• سمعک هاي ديجيتال ساده محصول سال هاي ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۴ (سال ۱۳۹۲) هستند. اين سمعک ها صدا ها را به سه دسته تقسيم مي کنند: صداي ضعيف، صداي متوسط و صداي بلند و طبق صدا سمعک صداها را کم و زياد مي کنند
• سمعک هاي ديجيتال هوشمند و وايرلس دار محصول سال هاي ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۱۹ (سال ۱۳۹۸) هستند. اين سمعک ها با هوش مصنوعي کار مي کنند و هوشمند محسوب مي شوند و تمام ويژگي هاي که يک صداي گفتاري دارد را شبيه سازي مي کنند و آن را تقويت مي کنند. ماحصل صداي سمعک هاي هوشمند يک صداي واقعي است.

چرا افراد کم شنوا از سمعک هاي ديجيتال هوشمند و وايرلس دار استفاده کنند:

• سمعک هاي ديجيتال هوشمند و وايرلس دار تمامي صداهاي گفتاري را حفظ مي کنند ازاينرو بيماران هيچ صدايي را از دست نمي دهند.
• سمعک هاي ديجيتال هوشمند و وايرلس دار کمترين اعوجلج صدا را دارند ازاينرو بيماران صدا را کاملا طبيعي مي شنوند.
• سمعک هاي ديجيتال هوشمند و وايرلس دار با بلوتوث و واي فاي کار ميکنند ازاينرو براحتي مي توانند با موبايل و تلفن همراه وصل شوند. بيماران در اين حالت مي توانند صداي سمعک خود را از طريق تلفن همراه کم و زياد کنند و حتي موسيقي گوش دهند و اگر سمعک شان را گم کردند با برنامه gps محل سمعک را پيدا کنند.
• سمعک هاي ديجيتال هوشمند و وايرلس دار مي توانند صداي مرد از زن، صداي بچه از بزرگسال، صداي دور از نزديک، صداي تلفن، صداي تلويزيون، صداي موسيقي و بسياري ديگر از صداها را تشخيص دهند.
• سمعک هاي ديجيتال هوشمند و وايرلس دار برنامه مهار وزوز گوش دارند. ازاينرو اگر گوش هاي شما صوت مي کشد براحتي وزوز گوش شما را مهار مي کند.
• سمعک هاي سمعک هاي ديجيتال هوشمند و وايرلس دار به صورت اتومات برنامه ها را تغيير مي دهند. مثلا اگر شما در اتاق نشسته ايد و مي خواهيد با تلفن حرف بزنيد زماني که تلفن را نزديک گوش خود ببريد سمعک به صورت اتومات برنامه اوليه سمعک را به برنامه تلفن تغيير مي دهد. يا اگر شما در اتاق نشسته ايد و مي خواهيد برنامه تلويزيون نگاه کنيد زماني که تلويزيون را روشن کنيد سمعک به صورت اتومات برنامه اوليه سمعک را به برنامه تلويزيون تغيير مي دهد.
• سمعک هاي ديجيتال هوشمند و وايرلس دار قابليت يادگيري دارند. مثلا اگر شما هر روز راس ساعت ۸ وارد محل کار خود شويد سمعک قبل از ورود شما به محل کار برنامه هاي کاهش سر وصداي اضافي و مزاحم و برنامه هاي تقويت گفتار را فعال مي کند.
• سمعک هاي ديجيتال هوشمند و وايرلس دار برنامه محافظت از گوش دارند. اگر صداهاي مزاحم و بلند به گوش شما برسد بلافاصله سيستم محافظتي آن فعال مي شود و سبب مي شود شنوايي شما بدتر نشود.
• سمعک هاي ديجيتال هوشمند و وايرلس دار حافظه دار هستند و ميتوانند تمامي جزئيات صداهايي که شما مي شنويد را نگهداري کنند. ازاينرو با هر بار مراجعه به متخصص شنوايي شناسي شما مي توانيد از ميزان استفاده روزنانه خود از سمعک مطلع شويدو
• سمعک هاي ديجيتال هوشمند و وايرلس دار در انواع مدل هاي سمعک داخل گوشي، سمعک کاملا نامرئي، سمعک پشت گوشي و سمعک ريک موجود است.

چرا از سمعک استفاده کنیم

قيمت سمعک هاي هوشمند

تنها معايب سمعک هاي ديجيتال هوشمند و وايرلس دار قيمت بالاي آنها است که اين قيمت بالا به علت تکنولوژي بالاي آنها است. به طور معمول قيمت اين سمعک هاي از ۴ الي ۲۰ ميليون مي باشد.

کدام برند از سمعک ها، سمعک ديجيتال هوشمند توليد مي کنند؟
در حال حاضر بيش از ۹۰ درصد از شرکت هاي توليد کننده سمعک و وسايل کمک شنوايي، سمعک هاي ديجيتال هوشمند و وايرلس دار توليد مي کنند.
برندهاي توليد کننده سمعک هاي ديجيتال هوشمند و وايرلس دار بشرح زير است:
• سمعک اتيکن: محصول کشور دانمارک
• سمعک اينترتون: محصول کشور دانمارک
• سمعک ريساند: محصول کشور دانمارک
• سمعک ويدکس: محصول کشور دانمارک
• سمعک هانساتون: محصول کشور آلمان
• سمعک زيمنس: محصول کشور آلمان
• سمعک برنافن: محصول کشور سوئيس
• سمعک فوناک: محصول کشور سوئيس
• سمعک يونيترون: محصول کشور کانادا
• سمعک سونيک: محصول کشور آمريکا
• سمعک استارکي: محصول کشور آمريکا
• سمعک بلتون: محصول کشور آمريکا

دلایل استفاده از سمعک چیست

اگر در انتخاب سمعک مورد نظرتان ترديد داريد يا اگر دلايل قانع کننده که سبب شود از سمعک استفاده کنيد نداريد به کمک متخصص هاي شنوايي شناسي و متخصصين گوش و حلق و بيني کلينيک سمعک نجوا مي تواند به طور کامل از تمامي جزئيات مطلع شويد.
براي رفاه حال هم وطنان عزيزمان تمامي مشاوره هاي متخصصين کلينيک نجوا رايگان است و براي تمامي بيماران عزيز مشاوره در محيطي کاملا آرام انجام مي شود. همچنين در جلسه مشاوره مي تواند به طور رايگان سمعک را تست کنيد و شنيدن طبيعي و کامل دوباره را تجربه کنيد.

دلایل استفاده از سمعک 2

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonبا سمعک مطهری تماس بگیرید