سمعک نامرئي یا سمعک مخفي

آيا سمعک نامرئي وجود دارد؟

بله وجود دارد

سمعک نامرئي (سمعک IIC) سمعکي است که وقتي در گوش گذاشته مي شود اصلا ديده نمي شود. از حدود سال ۱۳۹۲ در کشور ما اين سمعک ها وجود دارد که در طول سال هاي گذشته تغييرات زيادي داشته است زيرا هم کوچکتر شده و هم تکنولو‍ژي هاي زيادي به آن اضافه شده است.

آيا سمعک نامرئي و سمعک داخل گوشي يکي هستند؟ آيا تفاوتي بين اين دو وجود دارد؟

در سمعک داخل گوشي مقدار اندکي از سمعک ديده مي شود ولي در سمعک نامرئي اصلا ديده نمي شود و هيچ کس نمي تواند آن را ببيند که در شکل به خوبي نشان داده شده است.

همانطور که در شکل ديده مي شود در سمعک داخل گوشي، سمعک از کانال گوش اندگي بيرون است به همين دليل ديده مي شود اما در سمعک نامرئي اصلا ديده نمي شود.

سمعک های نامرئی

انواع سمعک نامرئي:

دو نوع سمعک نامرئي وجود دارد:

 1. سمعک نامرئي داخل گوشي
 2. سمعک نامرئي قابل کاشت
 • سمعک نامرئي داخل گوشي:

در اين سمعک ابتدا از کانال گوش بيمار قالب گرفته مي شود. سپس در لابراتوار سمعک در دردون قالب بيمار قرار داده مي شود. در اين نوع سمعک بيمار مي تواند در هنگام حمام رفتن يا در هنگام استخر رفتن و حتي زماني که نمي خواهد از آن استفاده کند آن را گوش خود در مي آورد. که در شکل زير نشان داده شده است.

سمعک نامرئی

قيمت سمعک نامرئي داخل گوشي: اين نوع سمعک بسته به برند و بسته به تکنولوژي و سال توليد از حدود 4 الي 20 ميليون مي باشد. جهت کسب اطلاعات بيشتر و مشاوره دقيق و کاملا رايگان به کلينيک مراجعه نماييد.

 • قيمت سمعک نامرئي قابل کاشت:

سمعک نامرئي قابل کاشت بر خلاف سمعک نامرئي داخل گوشي با عمل جراحي در درون گوش مياني قرار مي گيرد. اين نوع سمعک بسيار پرطرفدار است اما قيمت آن بسيار بالا است. در اين نوع سمعک بيمار محدوديت استفاده از سمعک در هنگام استخر، حمام و خواب را ندارد و هميشه مثل يک فرد با شنوايي طبيعي مي تواند صداها را بشنود. لازم است بدانيد اين نوع سمعک براي سنين بالاي 16 سال انجام مي شود. در شکل زير نمونه اين سمعک نشان داده شده است.

قیمت سمعک نامرئی

قيمت سمعک نامرئي قابل کاشت: اين نوع سمعک تنها يک برند دارد و محصول کمپاني کوکلئار استراليا است. اسم آن کارينا (Carina) است و قيمت آن با احتساب پروتز، جراحي و تنظيم حدود 160 الي 190 ميليون مي باشد و دليل اين نوسان به خاطر نوسان ارز دلار است.

 

 

آيا همه بيماران مي توانند از سمعک هاي نامرئي استفاده کنند؟

طبق راهنماي جامع سمعک نامرئي چندين عامل بر روي ساخت اين نوع از سمعکها تاثير گذار است:

 

 • سايز کانال گوش بيمار
 • ميزان کم شنوايي بيمار
 • شکل کانال گوش
 • قيمت سمعک

 

 • سايز کانال گوش بيمار: اگر فرد کم شنوا اندازه کانال گوشش بزرگ نباشد حتي اگر تمامي موارد ذکر شده در بالا را هم داشه باشد براي او سمعک نامرئي نمي توان ساخت. پس بايد بخاطر داشته باشيم که حتما گوش بيمار بايد سايزش بزرگ باشد.
 • ميزان کم شنوايي بيمار: اگر بيمار افت شنواييش از ۷۰ دسي بل (۵۰ درصد) بالاتر باشد سمعک نامرئي نمي تواند اين ميزان کم شنوايي را پوشش دهد. گاهي بيماران اصرار دارند عليرغم افت شنوايي بيشتر از ۷۰ دسي بل از سمعک نامرئي استفاده کنند اما امکان دارد با يک مشکل مواجه شوند که اين مشکل به صورت درک نامناسب بعضي از صداهاي گفتاري خود را نمايان مي کند.
 • شکل کانال گوش: گاهي بيماران سايز کانال گوششان بزرگ است و افت شنواييشان کم است اما فاصله بين خم اول و دوم کانال گوششان بهم نزديک است که اين عامل سبب مي شود سمعک نامرئي را نتوان ساخت.
 • قيمت سمعک: قيمت سمعک نامرئي بين ۴ الي 20 ميليون مي باشد که اين عامل سبب مي شود بيماران با مشکلات مالي نتوانند از سمعک نامرئي استفاده کنند. اما در کلينيک نجوا مي توانيد سمعک نامرئي قسطي بدون بهره تهيه نماييد. ازاينرو اصلا نگران قيمت سمعک نباشيد.

سمعک نامرئی قابل کاشت

آيا حتما بايد سمعک نامرئي داخل گوشي بايد استفاده کرد که سمعک ما ديده نشود؟

خير.

زيرا گاهي بيماراني به کلينک هاي شنوايي و سمعک نجوا مراجعه مي کنند و بحدي کانال گوششان بزرگ است که حتي با سمعک داخل گوشي عادي يا همان سمعک cic سمعکشان را مي توان به صورت نامرئي ساخت. ازاينرو اگر دوست داريد سمعک نامرئي استفاده کنيد حتما به کلينيک نجوا مراجعه کنيد تا به طور رايگان توسط متخصصين شنوايي شناس ما معاينه و مشاوره شويد.

 

بهترين برند سمعک نامرئي

طبق تجربه ايي که در تجويز سمعک هاي نامرئي داشه ايم، برندهاي زير بهترين سمعک هاي نامرئي را توليد مي کنند:

 • سمعک نامرئي اتيکن دانمارک
 • سمعک نامرئي زيمنس آلمان
 • سمعک نامرئي هانساتون آلمان
 • سمعک نامرئي ويدکس دانمارک
 • سمعک نامرئي بلتون آمريکا
 • سمعک نامرئي استارکي آمريکا
 • سمعک نامرئي اينترتون دانمارک
 • سمعک نامرئي برنافن سوئيس
 • سمعک نامرئي ريسوند دانمارک
 • سمعک نامرئي فوناک سوئيس

 

چرا کلينيک سمعک نجوا بيشترين آمار تجويز سمعک نامرئي را دارد؟

علت اصلي تعداد بالاي تجويز سمعک نامرئي در کلينيک سمعک نجوا به خاطر تعداد متخصصين اديولوژي حاضر در اين مجموعه است. در اين کلينيک 3نفر از بهترين متخصصين شنوايي و سمعک کشور حضور دارند. علت دوم به خاطر قيمت هاي مناسب و اقساط بدون بهره است. در کلينيک نجوا ساليانه بيش از 500 سمعک نامرئي تجويز مي شود.

جدیدترین سمعک های نامری

بيماران هميشه از بنده سوال مي کنند تجربه شما از بيماراني که از اين سمعک هاي نامرئي استفاده کرده اند چگونه بوده است؟ در طول چند سال گذشته بيش از ۵۰۰ سمعک نامرئي در مجموعه کلينيک ها شنوايي و سمعک نجوا که بزرگترين کلينيک شنوايي و سمعک کشور است تجويز شده است که بعد از تجويز بيماران جملات زير را بيان کرده اند:

 • آقاي دکتر احساس مي کنم چند سال جوان تر شده انم.
 • آقاي دکتر احساس مي کنم بيشتر دوست دارم در جمع هاي دوستانه و خانوادگي حاضر شوم
 • آقاي دکتر احساس مي کنم اعتماد بنفسم بيشتر شده است
 • آقاي دکتر احساس مي کنم زندگي من به روال قبلي باز گذشته است.
 • آقاي دکتر احساس مي کنم الان ميتوانم ازدواج کنم
 • آقاي دکتر احساس مي کنم برايم راحت تر است به مهماني يا عروسي بروم
 • آقاي دکتر احساس مي کنم الان مي توانم مدل دلخواه موي سر خود را انتخاب کنم
 • و غيره….

بهترین سمعک نامرئی

از دیگر مزایای سمعک هاي نامرئي می توان به مزيت هاي زير اشاره کرد:

 • تولید صدای بسیار واضح، طبیعی و با کیفیت برای بیمار
 • درک بهتر صداي تلفن،تلویزیون و وسایل صوتی
 • عدم ایجاد فیدبک یا سوت گوش
 • عدم پیچش یا گرفتگی صدا در گوش

اطلاعات بیشتر درباره سمعک نامرئی

سمعک های نامرئی برای همه مناسب نیستند. به طور کلی، سمعک های نامرئی برای کاهش شنوایی از نوع متوسط ​​مناسب هستند. این نوع کم شنوایی معمولاً بهترین نوع کم شنوایی هستند که توسط این سمعک ها پوشش داده می شود. به طور کلی ، سمعک های نامرئی برای افرادی که کم شنوایی در فرکانس های بالا دارند مناسب نیستند. مشکل این است که افراد مبتلا به این نوع کاهش شنوایی، شنوایی با فرکانس پایین خوب دارند، بنابراین قرار دادن دستگاه در کانال گوش باعث احساس انسداد غیرقابل تحمل می شود.

در تعین مناسب بودن سمعک های نامرئی علاوه بر نیاز ناشی از کم شنوایی شما، مناسب بودن اندازه و شکل کانال گوش شما نیز اهمیت دارد. اگر کانال گوش شما خیلی کوچک یا خیلی باریک باشد، این سمعک ها برای شما مناسب نخواهند بود.

هزینه سمعک های نامرئی بستگی به فن آوری هایی که دارند قیمت آن ها متفاوت است. اما به طور کلی این سمعک ها به دلیل سایز کوچک شان نسبت به سمعک های پشت گوشی از فناوری های کمتری برخوردار هستند.

برای ساخت سمعک نامرئی ابتدا متخصص از گوش شما قالب می گیرد. قالب گرفتن از گوش شما شامل قرار دادن پنبه در اعماق کانال گوش است و سپس متخصص خمیر را به داخل کانال گوش شما تزریق می کند. پس از چند دقیقه قالب آماده شده  و برای شرکت ارسال می شود. شرکت براساس قالب گوش شما سمعک مناسب با کانال گوش شما را می سازد.

در شرکت فوناک نوعی از سمعک نامرئی به نام Lyric که اولین سمعک 100 درصد نامرئی (IIC)جهان می باشد. این سمعک کوچک کاملا داخل کانال گوش تان قرار می گیرد و از دید دیگران مخفی می ماند. این سمعک توسط ادیولوژیست ماهر عمیقا در کانال گوش قرار می گیرد برای 3 تا 4 ماه داخل گوش باقی می ماند تا وقتی دوباره توسط ادیولوژیست از گوش خارج شود. این سمعک را هنگام خواب نیز خارج نمی کنند و فقط زمانی برای خارج کردن آن مراجعه می کنید که نیاز به تعویض باتری آن باشد. پس این سمعک برای افرادی که با تعویض باتری (به علت ناتوانی در انجام حرکات ظریف) یا شارژ کردن سمعک مشکل دارند انتخاب مناسبی است.

سمعک نامرئی

باتری های IIC باید هر 4 – 7 روز تعویض شود. Lyric نیازی به تغییر باتری ندارد و می تواند تا 4 ماه دوام بیاورد.

جدیدترین سمعک های نامرئی

 • سمعک نامرئی فیلیپس مدل هیرلینک/سمعک Phillips مدل HearLink

کوچکترین سمعک Philips HearLink که حداکثر قرارگیری را در کانال گوش دارد. این سمعک برای کاهش شنوایی خفیف تا متوسیط تا شدید مناسب است.

 • سمعک نامرئی اتیکن مدل او پی ان/سمعک Oticon مدل Opn

Oticon Opn Invisible In Canal نامرئی ترین سمعک اتیکن است. به گونه ای شکل گرفته شده است که آن قدر درون گوش شما قرار گیرد که هیچ کس آن را نبیند یا حتی متوجه نشود که آن را می پوشید. این بدان معناست که شما می توانید کم شنوایی خود را مخفی نگه دارید.

 • سمعک نامرئی برنافون مدل زرنا/سمعک Bernafon مدل Zerena

سمعک های نامرئی جدید Zerena Bernafon کوچکترین سمعک های شنوایی هستند که تاکنون پیشنهاد شده اند.

 • سمعک نامرئی استارکی مدل سوندلنز/سمعک Starkey مدل Soundlens iQ Synergy

استارکی SoundLens را چند سال پیش معرفی کرد ، در واقع ، این اولین محصول از انواع سمعک های نامرئی بود. اما آن ها فناوری ارائه شده در سمعک نامرئی خود را به روز کردند. اخیراً دستگاه حتی کوچکتر شده است ونوع  بی سیم آن نیز ارائه شده است و نسخه بی سیم SoundLens از نوع قدیمی SoundLens بزرگتر نیست.

 • سمعک نامرئی ریساند مدل لینیکس/سمعک GN Resound مدل LiNX-3D

LTIIC کوچکترین سمعک های سفارشی LiNX 3D است.

 • سمعک نامرئی فوناک مدل تیتانیوم/سمعک Phonak مدل Titanium

Virto B-Titanium تنها در سطح 90 و 70 از فناوری موجود است و یک سمعک کاملاً خودکار خواهد بود.

سمعک نامرئی2

 • سمعک نامرئی سیگنیا مدل اینزیو/سمعک Signia مدل Insio

قدرتمندترین سمعک نامرئی بود که ضایعات شنوایی را تا محدوده شدید  پوشش می دهد.

 • سمعک نامرئی سیگنیا مدل سیلک/سمعک Signia مدل Silk

Silk اولین سمعک کاملاً درون کانال CIC)) است که تقریباً نامرئی و آماده پوشیدن است. این سمعک طوری طراحی شده است که حداکثر 80 درصد از کانال های گوش راطی می کند. در حالی که این سمعک CIC است ، برای برخی از افراد در واقع یک سمعک نامرئی است. در واقع به اندازه کانال گوش شما بستگی دارد.

 

اميدواريم با توضيحات ذکر شده در اين مقاله توانسته باشيم اندکي از نگراني هاي و کمبودهاي علمي در حوزه تجويز سمعک نامرئي  را بر طرف کرده باشيم. بيماران در صورت هرگونه سوال مي توانيد بابنده در ارتباط باشيد و مشاوره بنده کاملا رايگان است زيرا بر اين باورم شما همچون ساير انسانهاي سرزمين عزيزم ايران لايق بهترين آينده ايد و بنده وظيفه خود مي دانم تمامي تجربيات خود و  امکانات مجموعه تحت پوشش خود را در اختيار شما قرار دهيم.

 

 

 

 

 

 

 

 

2 دیدگاه. Leave new

ابوالفضل محمودی
جولای 28, 2019 4:52 ب.ظ

باسلام .بنده ساکن اصفهان فولادشهر هستم 40سالمه و ازهردو گوش کم شنوایی متوسط دارم ومشکلاتی ک درشنوایی دارم احتیاجی ب توضیح نیست و خودتون بهتر میدونید .بنده مراجعه کردم وبعد از تست گوش درخواست سمعک کردم درخواستم دوعددسمعک نامرعی بود((سمعکی میخوام ک صدای واضح درک گفتار دقیق بهم بده و ازهمه مهمممممممم تر اینکه صدارو خودش)) ((خودکار تنظیم کنه))ک بهم گفتن باید پشت گوشی بزارم ومن با پشت گوشی ب علت اینک پیداست مشکل دارم هرسمعک رو16میلیون بهم قیمت دادن ایا چنین سمعکی موجوده؟؟ممنون میشم راهنماییم کنین((09132673874))

پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonبا سمعک مطهری تماس بگیرید