علت هاي ايجاد کننده کم شنوايي

از دست دادن بدتريج شنوایی که به تدریج به سن شما ظاهر می شود پيرگوشي نام دارد. حدود یک سوم افراد در ایالات متحده بین 65 تا 75 ساله دارای برخی از موارد کم شنوایی هستند. برای افراد بالای 75 سال، این تعداد تقریبا 1 در 2 است يعني از هر 2 نفر يک نفر کم شنوايي دارد.

 

سه نوع کم شنوايي داريم:

 1. کم شنوايي انتقالي
 2. کم شنوايي ميکس
 3. کم شنوايي حسي عصبي

در معرض صدای بلند قرار گرفتن به کاهش شنوایی منجر می شود. عوامل دیگر، مانند تجمع جرم گوش بیش از حد، می تواند به طور موقت کاهش شنوايي ايجاد کند، اما به در آوردن مشکل بيماران بر طرف مي شود.

گوش چگونه عمل مي کند؟

گوش چگونه عمل مي کند؟

گوش از سه بخش اولیه تشکیل شده است: گوش بیرونی، گوش و گوش و گوش داخلی. هر بخش از ساختارهایی تشکیل شده است که در فرآیند تبدیل امواج صوتی به سیگنالهایی که به مغز منتقل می شوند، نقش متفاوتی را بازی می کنند.

 

گوش خارجي:

گوش بیرونی از قسمت قابل مشاهده لاله گوش و کانال گوش تشکیل شده است. لاله گوش قيفي مانند است و موج های صوتی را از محیط جمع آوری می کند و آنها را به کانال گوش هدایت می کند.

گوش مياني:

گوش میانی حفره ای پر از هوا است که یک زنجیره ای از سه استخوان دارد که صدا را از پرده گوش به حلزون انتقال مي دهند: اين استخوانچه ها شامل چکشي، سنداني و رکابي هستند. این استخوان ها از گوش خارجی (پرده) جدا می شوند. هنگامی که پرده گوش توسط یک موج صوتی به ارتعاش در مي ايد اين استخوانچه به ارتعاش در مي آيند و درنهايت صدا وارد حلزون گوش مي شود. گوش میانی به پشت بینی و قسمت فوقانی گلو به وسيله یک کانال باریک به نام لوله شنوایی (شيپور استاش) متصل می شود. این لوله به انتهای گلو باز می شود تا فشار را در گوش میانی با محیط بيروني به تعادل برساند. فشار دو طرف پرده گوش بايد هميشه در تعادل باشد.

گوش داخلي:

گوش داخلی شامل یک گروه از اتاق های متصل شده به هم است و از مایع پر شده است که اين فضاها نقش مهمی در شنوایی دارند. ارتعاشات صدا از استخوان گوش مياني به مايعات حلزون منتقل مي شود. سنسورهای کوچک (سلول های مویی)، ارتعاشات را به امواج الکتریکی تبدیل می کنند که در امتداد عصب شنوایی به مغز شما منتقل می شود. دیگر فضاهاي گوش داخلي که پر از مايع هستند شامل سه لوله می شود که به نام مجاري نيم دايره معروف است و وظيفه آنها حفظ تعادل بدن است. سلول های مویی در مجاري نیم دایره زمانی که در هر جهت حرکت می کنند، حرکت مایعات را تشخیص می دهند. آنها حرکت را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کنند که در امتداد عصب وستیبول به مغز منتقل می شود. این اطلاعات حسی شما را قادر به حفظ تعادل خود می کند.

گوش داخلي

امواج الکتریکی در امتداد عصب شنوایی حرکت می کنند و از چندین مرکز پردازش اطلاعات عبور می کنند و درنهايت به مغز مي رسند. سیگنال ها از گوش راست به سمت قشر شنوائی در سمت چپ مغز می روند و سیگنال های گوش سمت چپ به قشر شنوايی سمت راست حرکت می کنند. اطلاعات صوتی در مورد صداهاي مختلف در مغز پردازش و تفسیر مي شوند و در نهايت انسان را قادر به تشخیص صداهای خاص می کند.

چگونه متوجه شويم کم شنوايي داريم؟

در افراد کم شنوا معمولا يکسري نشانه ديده مي شود.

علائم و نشانه های کاهش شنوایی شامل:

 • صداها واضح نيستند
 • درک کلمات، به خصوص در محيطهاي پر سر و صدا و یا در یک جمع چند نفره دشوار است.
 • صدا را مي شنوند اما نمي دانند دققيا چه گفته اند
 • اغلب از دیگران مي خواهند که آرام، واضح و با صدای بلند صحبت کنند
 • صداي تلویزیون یا رادیو را خيلي زياد مي کنند
 • از بحث هاي چند نفره يا جلسه يا مهماني ها دوري مي کنند.
 • مکررا تکرار مي کنند که چي گفتي؟
 • اجتناب از برخی از تنظیمات اجتماعی

اگر علائم بالا را داريد بايد سريعا به کلينيک شنوايي سنجي مراجعه نماييد.

 

علت هاي ايجاد کننده کم شنوايي:

حال با تمامي بحث هاي گفته شده در بالا علت هاي ايجاد کم شنوايي را براي شما توضيح مي دهيم.

علت هاي ايجاد کننده کم شنوايي

بايد بدانيد علت هاي ايجاد کم شنوايي دو نوع هستند:

 1. علت هاي مادرزادي
 2. علت هاي اکتسابي

علت هاي مادرزادي يعني فرد از اول تولد مشکل کم شنوايي را داشته است اما علت هاي اکتسابي يعني فرد بعد ها و بدلايل خاصي مثل مصرف دارو کم شنوا شده است.

 

علت هاي اکتسابي:

عواملي که ممکن است موجب از بين رفتن سلول هاي مويي حلزون و سلولهاي عصبي در گوش داخلي شما مي شوند، عبارتند از:

علت هاي اکتسابي

 • افزايش سن: با افزايش سن ساختار گوش داخلی در طول زمان از بين مي روند ولي شما مي توانيد با ورزش، اجتناب از مصرف داروهاي چرک خشک کن، مصرف مواد غذايي معدني و ويتامين ها، جلوگيري از کارهاي خيلي پر سر و صدا و استفاده از هدفون هاي محافظتي از اين آسيب ها جلوگيري کنيد.
 • صدای بلند: قرار گرفتن در معرض صداهای با صدای بلند می تواند سلول های گوش داخلی شما را آسیب برساند. آسیب می تواند با قرار گرفتن در معرض بلند مدت در صداهای بلند و یا از یک انفجار کوتاه مثل شل گلوله يا ترقه رخ دهد.
 • بحث هاي وراثتي: گاهي فرد ذاتا از نظر ژنتیکی آسيب پذير است و زودتردچار پيري يا کم شنوايي مي شود.
 • سر و صدا شغلی جایی که سر و صدای زیادی بخشی منظم از محیط کار است، مانند کشاورزی، کار ساخت و ساز یا کارخانه، می تواند به داخل گوش شما آسیب برساند.
 • سر و صدا های تفریحی: قرار گرفتن در معرض صداهای انفجاری، از جمله سلاح گرم و موتورهای جت، می تواند باعث ضرر و آسيب فوری و دائمی شود. سایر فعالیت های تفریحی با سطوح سر و صدای زیاد خطرناک شامل وسایل نقلیه برف، موتورسیکلت، نجاری یا گوش دادن به موسیقی با صدای بلند است.
 • داروها: بعضی از داروها مواد مخدر مانند آنتی بیوتیک جنتامایسین و برخی داروهای شیمی درمانی می توانند به گوش داخلی آسیب برسانند. اثرات موقت بر روی شنوایی – زنگ زدن در گوش (وزوز گوش) یا کاهش شنوایی می تواند در صورت مصرف دوزهای بالایی از آسپیرین، داروهای ضد درد، داروهای ضد مالاریا یا دیورتیک های حلقوی ایجاد شود.
 • بيماري ها: برخی از بیماری ها بیماری ها یا بیماری هایی که باعث تب بالا می شوند، مانند مننژیت، ممکن است باعث ایجاد آسیب شديد در حلزون شود.
 • عفونت گوش و رشد غیرطبیعی استخوان یا تومورها: در گوش بیرونی یا میانی، هر یک از این موارد می تواند باعث کم شنوایی شود.
 • پارگي پرده گوش

 

علت های کم شنوایی مادرزادي:

يکسري از کم شنوايي ها به خاطر مشکلات مادرزادي است. اين نوع کم شنوايي را ما در نوزادان و کودکان مشاهده مي کنيم.

علت هاي مادرزادي کم شنوایی

کم شنوایی در کودکان شایع است؟

در حالی که داده ها متفاوت هستند، تقریبا 2 نوزاد در هر 1000 نوزاد مشکل شنوایی دارند. تحقیقات از یک نظرسنجی ملی سال 2005 توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) نشان می دهد که از هر 1000 کودک 5 مورد شنوایی خود را بین سه تا 17 سالگی از دست داده اند که اين امر سبب مي شود والدين بشدت به سلامت شنوايي نوزادان و کودکان خود توجه کنند.

همچنين در سال 2013، مرکز کنترل و پيشگيري بيماري ها تخمین زده است حداقل 12.5 درصد کودکان و نوجوانان 6 تا 19 ساله به علت قرار گرفتن در معرض سر و صدا بیش از حد دچار کم شنوايي شده اند که اين امر اهميت محافظت از شنوايي در نوجوانان را دوچندان نشان مي دهد.

علت های کم شنوایی کودکان

چندین دلیل ممکن برای از دست دادن شنوایی در کودکان وجود دارد، از جمله اینکه آیا مادرزادی یا بدست آمده است یا نه. کم شنوايي کودکان همچون بزرگسالان مي تواند از نوع کم شنوايي انتقالي، ميکس و حسي عصبي باشد. مهم است که والدین، سرپرستان، پزشکان، معلمان و دیگران علائم و کاهش شنوایی در کودکان را زود تشخيص دهند زیرا کم شنوایی زود هنگام – به ویژه آن که تشخیص داده نشده است – می تواند موجب مشکلات جبران ناپذير در حرف زدن و مشکلات عاطفی برای کودکان و والدين آنها شود.

افت شنوایی مادرزادی

افت شنوایی مادرزادی به این معنی است که نوزاد در هنگام تولد  کم شنوايي دارد. علل مختلف از دست دادن شنوایی مادرزادی وجود دارد، هر چند که همیشه به آسانی شناسایی نمی شوند. هر دو عوامل غیر ژنتیکی و ژنتیکی وجود دارند که ممکن است باعث کم شنوایی شود.

افت شنوایی مادرزادی

عوامل غیر ژنتیکی که ممکن است موجب کاهش شنوایی مادرزادی شوند عبارتند از:

 • عوارض زایمان، از جمله وجود عفونت هاي تبخال، سیتومگالوویروس، سرخچه، توکسوپلاسموز یا یکی دیگر از عفونت های جدی، کمبود اکسیژن و یا نیاز به انتقال خون به دلیل کم خوني شديد.
 • تولد زودرس. نوزادانی که وزن کمتری از 1500 گرم دارند و یا نیاز به برخی از داروهای پایدار برای تنفس دارند در معرض خطر شنوایی هستند.
 • اختلال مغزی يا مشکلات ساختاري در سر و صورت مثل شکاف کام و لب.
 • استفاده از داروهای اتوکسیک (داروهاي که سبب آسيب به شنوايي مي شوند) توسط مادر در دوران بارداری. داروهای اتوکسیک معمولا مواد غیرقانونی نیستند – داروهایی مانند آنتی بیوتیک های مختلف می توانند به طور بالقوه باعث آسیب به عصب شنوایی یا سایر ساختار شنوایی جنین شوند.
 • مادر در دوران بارداری دارای عفونت بوده است، از جمله مواردی مانند توکسوپلاسموز، سیتومگلو ویروس، تبخال تبخال و سرخک آلمانی.
 • دیابت بارداري مادر
 • مصرف مواد مخدر یا الکل توسط مادر یا سیگار کشیدن در دوران بارداری.

علل فوق در کاهش شنوایی مادرزادی، همه عوامل غیر ژنتیکی هستند. با این حال، عوامل غیر ژنتیکی تنها حدود 25 درصد از افت شنوایی مادرزادی را تشکیل می دهند. کارشناسان معتقدند که عوامل ژنتیکی – به این معنی که کاهش شنوایی ارثی است – باعث بیش از 50 درصد از کاهش شنوایی در کودکان می شود.

 

عوامل ژنتيکي:

عوامل ژنتیکی که ممکن است باعث کاهش شنوایی مادرزادی شوند عبارتند از:

 • افت شنوایی اتوزومی مغلوب: این نوع کم شنوايي مادرزادي شایع ترین نوع از دست دادن شنوایی مادرزادی ژنتیکی است و حدود 70 درصد از همه موارد کم شنوایی ژنتیکی را شامل مي شود. بدان معنی است که هیچ یک از والدین کم شنوایی ندارند، اما هر پدر و مادر، یک ژن مغلوب را به کودک منتقل می کنند. والدین معمولا هنگامی که فرزند خود را با این نوع از افت شنوایی بدنيا مي آورند، شگفت زده می شوند، زیرا تمامي آنها معمولا نمی دانند که ژن معيوب کم شنوايي دارند.طبق گفته انجمن شنوايي آمریکایی (ASHA)، این نوع از افت شنوایی حدود 15 درصد از تلفات شنوایی ژنتیکی را شامل می شود.
 • کم شنوایی غالب در اتوزومال: یک والد دارای ژن غالب برای کاهش شنوائی آن را به فرزندان منتقل می کند. این پدر و مادر ممکن است یا ممکن است کم شنوایی نداشته باشد، اما ممکن است علائم یا علائم دیگری از سندرم ژنتیکی را داشته باشد.

سندرم های ژنتیکی – شامل سندرم اشر، سندرم ترهار کالینز، سندرم واردینبرگ، سندرم داون، سندرم کروزون و سندرم آلپورت است.

توجه: کودکاني که مشکل ژنتيکي کم شنوايي دارند صرفا مشکل شنوايي نخواهند داشت و مي توانند ساير مشکلات

 • بينايي
 • قلبي
 • کليوي
 • مغزي

نيز داشته باشند. مثلا در سندرم آضر فرد علاوه بر کم شنوايي شديد مشکلات شديد بينايي هم دارد.

والدين بايد بدانند کم شنوايي ژنتيکي بسيار متغيير است مثلا والدين ممکن است کودک اولشان کم شنوا باشند ولي ساير کودک ها با شنوايي طبيعي بدنيا بيايند. همچنين ممکن يک والد چندين کودک کم شنوا داشته باشد اما کودک بعدي سالک بدينا بيايد.

جهت مشاوره ژنتيک کمشنوايي و جلوگيري از کم شنوايي قبل از بارداري مي توانيد به کلينيک دکتر وحيد مرادي متخصص شنوايي مراجعه کنيد.

درمان جدید کم شنوایی

عوارض کم شنوايي:

از دست دادن شنوایی می تواند بر کیفیت زندگی شما تاثیر بگذارد. بزرگسالان سالخورده با افت شنوایی ممکن است احساس افسردگی را گزارش کنند. از آنجا که از دست دادن شنوایی می تواند مکالمه را دشوار کند، برخی از افراد احساس انزوا را تجربه می کنند. از دست دادن شنوایی نیز با اختلالات شناختی و کاهش آن مواجه هستیم.

همچنين اثبات شده است که کم شنوايي با آلزايمر ارتباط  دارد.

مکانیسم تعامل بین کاهش شنوایی، اختلال شناختی، افسردگی و انزوا در حال بررسی است. تحقیقات اولیه نشان می دهد که درمان کاهش شنوایی می تواند تأثیر مثبت بر عملکرد شناختی، به ویژه حافظه داشته باشد

افراد کم شنوايي در درک صداي گفتاري بشدت با مشکل مواجه هستند و در محيط شلوغ و پر سر و صدا نمي توانند درک خوبي از صداي گوينده داشته باشند.

در نوزادان و کودکاني که دچار کم شنوايي مي شوند اگر سمعک بموقع تجويز نشود کودک دچار تاخير شديد گفتار مي شود. همچنين اين دسته از کودکان در تلفظ کلمات بشدت مشکل پيدا مي کنند و کلمه ها را ناقص توليد مي کنند. مثلا يه واژه “شير” مي گويند “يير”

يا به کلمه “بنفش” مي گويند “بنه”

عوارض کم شنوايي

راه حل چيست؟

تنها راه حل جلوگيري از اين مشکلات تجويز به موقع سمعک ديجيتال هوشمند مناسب و حظور منظم در کلاسهاي تربيت شنيداري و گفتار درماني است.

 

بهترين کلينيک شنوايي و سمعک کشور مخصوص نوزادان و کودکان: بهترين کلينيک شنوايي و سمعک کشور با تمامي امکانات مخصوص ارزيابي شنويي و تجويز سمعک در نوزادان و کودکان در تهران واقع است

سمعک نجوا

دکتر وحيد مرادي متخصص شنوايي و سمعک

رتبه يک تخصص اديولوژي

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonبا سمعک مطهری تماس بگیرید