وزوز گوش

وزوز گوش

وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش به عنوان صدایی مطرح می شود که درون گوش یا سر شنیده می شود ولی هیچ گونه صدایی در بیرون نمی باشد.

در تعریفی که در ویکیپدیا از وزوز گوش آمده است به صدایی گفته می شود که هیچ صدای خارجی وجود نداشته باشد و اغلب به صورت صدای زنگ، غرش، کلیک کردن، صدای کتری یا به حالت صدای ضربان و… شنیده می شود.

وزوز کردن گوش می تواند دارای شدت بالا یا پایین، فرکانس بالا یا پایین و همچنین در یک گوش یا هر دو گوش باشد اما بعضی بیماران نیز از شنیدن وزوز در سر شکایت دارند.

بیماران توجه داشته باشند که وزوز گوش از نظر زمان شنیده شدن به دو صورت می باشد. در اکثر اوقات، وزوز میاد و میره(ثابت نیست) که شاید نشان دهنده شروع وزوز باشد اما در حالت دوم با نادیده گرفتن و عدم درمان وزوز، ثابت می شود( در تمام ساعت روز شنیده می شود).

درمان وزوز در شروع بسیار آسان تر از زمان های بعدی می باشد. بسیاری از بیماران بعد از چندین سال تحمل وزوز به سراغ درمان وزوز گوش می آیند که سبب طولانی شدن دوره درمان شود.

وزوز گوش

انواع وزوز گوش:

*وزوز سابجکتیو

به وزوزی گفته می شود که تنها فرد دارای وزوز آن را می شنود. این نوع از وزوز ، معمول ترین نوع وزوز کردن گوش می باشد. عوامل ایجاد کننده وزوز سابجکتیو شامل: گوش خارجی، گوش میانی، گوش داخلی، عصب شنوایی، راههای شنوایی می باشد. آسیب در هریک از این بخش ها در تولید و شنیدن وزوز نقش اساسی دارد.

 

*وزوز آبجکتیو

در این از وزوز، علاوه بر فرد دچار وزوز اطرافیان آن نیز با نزدیک کردن گوش خود به سر بیمار می توانند وزوز را بشنوند. این نوع از وزوز می تواند بر اثر آسیب در رگ های خونی، مسیر انتقال استخوانی گوش میانی یا ناشی از انقباض ماهیچه های گوش میانی باشد.

 

عوامل ایجاد کننده وزوز گوش:

شمار زیادی از شرایط سلامت در ایجاد یا بدتر شدن وزوز کردن گوش نقش دارند اما در بسیاری از موارد عامل دقیق شناسایی نمی شود.

آسیب به سلول های مویی گوش داخلی از مهمترین عامل های ایجاد وزوز می باشد.

 

توضیح نقش آسیب سلول های مویی و وزوز گوش:

*سلول های مویی گوش داخلی با تغییر فشار موج صدا حرکت می کنند. این حرکت سلولها سبب آزاد شدن یا اجاد فعالیت های الکتریکی می شود که به عصب شنوایی منتقل می شوند. این سیگنال های عصبی از عصب شنوایی به مغز منتقل می شوند که در مغز به عنوان صدا تفسیر می شوند.

*اگر سلول های مویی گوش داخلی خم یا شکسته شوند سبب انتقال سیگنال های الکتریکی اضافی یا ناقص به عصب شنوایی و مغز می شود. این سیگنال های عصبی اضافی در ایجاد وزوز نقش دارد.

 

از عامل های آسیب به سلول های مویی گوش داخلی و به دنبال ان ایجاد کم شنوایی می توان به کم شنوایی ناشی از نویز(NIHL)، مصرف داروهای اتوتوکسیت، افزایش سن، ضربه به سر، جرم گوش، بیماری های مختلف گوش( بیماری منییر، اسپاسم ماهیچه های گوش، تومورهای گوش، اختلال شیپور استاش و عفونت گوش) می توان اشاره کرد.

وزوز گوش و درمان آن

کم شنوایی ناشی از نویز:

صداهای بلند نظیر صدای بلند ابزارآلات، انفجار یا محیط های شغلی پرسروصدا از عوامل ایجاد کم شنوایی ناشی از نویز می باشد. همچنین استفاده بیش از حد از هندزفری بخصوص در شدت بالا می تواند سبب کم شنوایی شود.

وزوز ایجاد شده توسط نویز یا صدای بلند کوتاه مدت نظیر کنسرت با صدای بلند، معمولا بعد از مدتی بهبود یا رفع می شود اما در اکثر اوقات در معرض قرارگیری صدای بلند به مدت طولانی سبب وزوز دائمی می شود.

 

مصرف داروهای اتوتوکسیت:

مصرف داروهای اتوتوکسیت نظیر جنتامایسین، ازیترومایسین و… در ایجاد کم شنوایی نقش مهمی دارند. حتی استفاده از داروهای دیگر به مقدار زیاد در ایجاد کم شنوایی نقش دارد. همچنین خانواده ها باید هشدار باشند که در صورت بیماری افراد با کم شنوا به پزشک معالج در مورد کم شنوایی اطلاع دهند تا از تجویز داروهایی که سبب بدتر شدن کم شنوایی یا آسیب بیشتر به سیستم شنوایی می شود خودداری شود.

 

افزایش سن:

برای بسیاری از بیماران با افزایش سن شنوایی بدتر می شود به این نوع از کم شنوایی پیرگوشی گفته می شود. در پیرگوشی یا کم شنوایی ناشی از سن هر دو گوش و به یک میزان درگیر می شوند.

در صورت عدم استفاده از سمعک در دراز مدت وزوز شروع می شود و کم کم به صورت دائمی شنیده می شود.

 

ضربه به سر:

ضربه شدید به سر سبب شکستن جمجمه یا استخوانچه های گوش میانی ویا حتی آسیب به حلزون گوش داخلی می شود. معمولا ضربه به سر آسیب شنوایی ناشی از ضربه تنها در یک گوش دیده می شود. همچنین به دنبال ضربه به سر می تواند وزوز نیز همراه با کم شنوایی ایجاد شود.

 

جرم گوش:

اگر جرم گوش به اندازه کافی(عدم بسته شدن کانال گوش) وجود داشته باشد به دلیل خاصیت اسیدی از رشد باکتری ها جلوگیری می کند. اما از سوی دیگر تجمع بیش از حد جرم گوش(به دلیل محیط شغلی، تعریق زیاد، کانال گوش باریک) سبب بسته شدن کانال گوش می شود. این امر می تواند سبب کم شنوایی و وزوز کردنگوش شود و با برداشتن جرم گوش(از طریق ساکشن یا شستشوی گوش) کم شنوایی و وزوز برطرف می شود.

 

بیماری منییر:

بیماری منییر به علت افزایش فشار مایع در حلزون گوش داخلی ایجاد می شود(تولید بیش از حد مایع یا مشکل در خروج مایع حلزون). بیماری منییر دارای چهار ویژگی مشخص می باشد: کم شنوایی، سرگیجه، احساس پری و وزوز کردن گوش است. کم شنوایی در فرکانس پایین دیده می شود و وزوز گوش نیز دارای فرکانس بم(مشابه کم شنوایی) می باشد.

 

مفصل تمپورمندیبولار(TMJ):

مفصل TMJ محل اتصال فک پایین و بالا می باشد که به راحتی قابل تشخیص می باشد. گاهی اوقات وزوز می تواند در اثر آسیب به این مفصل ایجاد شود. دقت کنید که در بعضی موارد وزوز گوش موقت می باشد و بعد از درمان عامل ایجاد کننده وزوز برطرف می شود.

 

اسپاسم ماهیچه های گوش:

اسپاسم یا سخت شدن ماهیچه ها در گوش میانی و داخلی در ایجاد وزوز گوش نیز نقش دارند. همچنین از دیگر عوامل اسپاسم ماهیچه های گوش: کم شنوایی، احساس پری در گوش می باشد.

 

تومور گوش:

تومور عصب شنوایی(عصب هشت) نیز در ایجاد وزوز گوش نقش دارد و درصورتی که تومور یک طرفه باشد وزوز ، کم شنوایی در فرکانس بالا یا حتی اختلال تعادل در همان گوش ایجاد می شود.

توجه شود که در صورت وزوز های یک طرفه انجام تست شنوایی( ادیومتری و تست ای بی ار) و همچنین تست MRI جهت رد وجود تومور گوش ضروری و الزامی می باشد.

 

اختلال شیپور استاش:

شیپور استاش وظیفه ایجاد تهویه بین گوش میانی و حلق را دارد. زمانی که به هردلیلی شیپور استاش مسدود شود، در گوش میانی فشار منفی و به دنبال آن عفونت گوش ایجاد می شود. به دلیل عفونت گوش صدا به طور کامل به حلزون گوش نمی رسد و کم شنوایی ایجاد می شود. حتی ایجاد عفونت گوش می تواند سبب وزوز گوش نیز شود.

در کودکان باید به سرعت عفونت گوش درمان شود زیرا ایجاد کم شنوایی موقت در کودکان سبب کاهش ضریب هوشی یا تاخیر رشد مغزی می شود.

پس به طور کلی می توان کم شنوایی را یکی از مهمترین عامل های ایجاد کننده وزوز گوش دانست.

ارزیابی های دوره ای شنوایی بخصوص در سنین بالا از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

 

سایر عوامل ایجاد کننده وزوز گوش:

*بیماری های گوش:

بیماری اتواسکلروزیس: در این بیماری استخوانچه گوش میانی به حالت اسفنجی تبدیل می شود و سبب درگیری در گوش میانی و داخلی می شود. در این حالت ایجاد کم شنوایی و وزوز گوش مشاهده می شود. بیماری اتواسکلروزیس بیشتر در خانم ها بخصوص بعد از بارداری(به دلیل تغییرات هورمونی شدید) ایجاد می شود.

فشار خون بالا: افزایش فشار خون و عامل های افزایش فشار خون نظیر مصرف الکل، استرس و کافیئن در ایجاد وزوز گوش نقش مهمی دارند.

 

*مصرف داروها:

آنتی بیوتیک ها: در بالا به آن اشاره شد.

داروهای درمان سرطان: داروهای سرطان نظیر سیسپلاتین و Trexall در ایجاد وزوز گوش و کم شنوایی نقش دارند.

داروهای ضدافسردگی: این نوع از دارو هم در ایجاد وزوز گوش و هم در بدتر شدن وزوز گوش نقش دارند.

مصرف آسپیرین: داروی آسپیرین سبب افت شنوایی موقت و وزوز موقت می شود. با عدم مصرف دارو وزوز نیز رفع می شود.

راه های درمان وزوز گوش

عامل های خطرزا در ایجاد وزوز گوش:

*در معرض قرارگیری صدای بلند: در معرض قرارگیری ولانی مدت با صدای بلند سبب آسیب به سلولهای مویی و عصب شنوایی می شود. آسیب به سلول های مویی از مهمترین عامل ایجاد وزوز گوش می باشد.

*سن: با افزایش سن عملکرد سیستم عصبی نیز رو به کاهش می رود و احتمال کم شنوایی و وزوز گوش نیز افزایش می یابد.

*جنسیت: آقایان نسبت به خانم ها بیشتر در معرض تجربه وزوز می باشند.

مصرف سیگار: مصرف دخانیات احتمال ایجاد وزوز را به شدت افزایش می دهد.

مشکلات قلبی عروقی: نقص در سیستم عروقی نظیر فشار خون و… احتمال تولید وزوز را افزایش می دهد.

درمان های وزوز گوش

شکایات ناشی از وزوز گوش:

به طور کلی وزوز گوش کیفیت زندگی فرد را تغییر می دهد. فرد دارای وزوز دچار تجربه های زیر در زندگی می شود:

 • بی خوابی
 • افسردگی
 • استرس
 • مشکلات حافظه
 • مشکل در تمرکز
 • کج خلقی و زود رنجی

 

روش های پیشگیری یا کنترل وزوز گوش:

ارزیابی های دوره ای شنوایی( افراد بالای 50 سال هر سال و افراد کمتر از 50 سال هر سه سال باید تست شنوایی انجام دهند

 • عدم استفاده از هندزفری بخصوص با صدای بلند
 • عدم استفاده از داروهای آسیب رسان به سیستم شنوایی
 • استفاده از محافظ شنوایی در محیط کار پرسروصدا
 • مراقبت از سلامت قلبی عروقی

 

درمان وزوز گوش:

بررسی وضعیت جرم گوش و فشار خون در مرحله اول ضروری می باشد. در صورت مسدود بودن کانال گوش شستشوی گوش ضروری می باشد.

 

دارو درمانی:

دارو درمانی به کاهش صدای شنیده شده در گوش کمک می کند. در بسیاری از مقالات بیان شده است که در صورت شروع اولیه وزوز گوش مصرف به موقع ویتامین ب در کنترل و حذف وزوز گوش نقش بسیار مهمی دارد. پس زمانی که وزوز گوش شروع می شود به متخصص گوش حلق بینی و متخصص شنوایی شناس جهت ارزیابی های شنوایی مراجعه فرمایید.

داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب برای کاهش شدت وزوز گوش تجویز می شود. اما همه افراد دارای وزوز نتایج یا پاسخ یکسانی به این داروها نشان نمی دهند.

 

درمان های خانگی:

استفاده از دستگاههای ساپرس کننده نویز که می تواند به کاهش صدای وزوز گوش کمک کند. همچنین استفاده از موسیقی ملایم(صدای امواج دریا، صدای درختان، صدای حرکت آب) جهت حذف صدای شنیده شده در گوش کمک کننده است.

 

تغییر روش زندگی:

 • کاهش استرس(استرس در تولید وزوز گوش نقش کمی دارد اما در بدتر شدن وزوز نقش بسیار بیشتری دارد)
 • خواب منظم و کافی: خواب مناسب سبب عدم خستگی جسمی و عصبی می شود.
 • ورزش کردن: ورزش سبب افزایش جریان خون و خونرسانی بهتر سیستم عصبی می شود.
 • عدم درگیری های عصبی یا دعوا کردن
 • حضور در محیط های آرامش دهنده
 • مصرف غذاهایی که حس خوبی به بیمار می دهد

 

درمان صوتی(متخصص شنوایی شناس)

صوت درمانی یکی دیگر از روش های کاهش یا رفع وزوز گوش می باشد. در این روش در مرحله اول نیاز به ارزیابی وزوز گوش می باشد. در ارزیابی گوش باید اطلاعاتی در مورد فرکانس وزوز، شدت وزوز گوش، عکس العمل وزوز گوش با ارائه نویز ثابت و همچنین مدت زمان حذف یا کاهش وزوز گوش بدست آید.

در روش صوت درمانی می توان از سمعک یا وسیله ای که بتوان خروجی، شدت و فرکانس صدا را کنترل کرد استفاده کرد. استفاده از موبایل یا سایر وسایل صوتی به دلیل عدم کنترل مناسب صدا در این موارد مناسب نمی باشد.

سمعک های جدید امروزی دارای برنامه مخصوص وزوز گوش نیز می باشند. با اطلاعات فرکانس و شدت وزوز گوش می توان سمعک را طوری تنظیم کرد که کاملا سبب حذف یا کاهش وزوز گوش شود.

در بیشتر افرادی که وزوز گوش به علت کم شنوایی ایجاد شده است سمعک بهترین درمان و راه حل می باشد زیرا با استفاده از سمعک به دو هدف می رسند: درمان کم شنوایی و درمان وزوز گوش.

در افرادی که دارای شنوایی نرمال می باشند و وزوز گوش توسط عامل دیگری ایجاد شده است می توانی تنها برنامه وزوز گوش فعال شود و با تولید صدا در فرکانس و شدت وزوز به مرور باعث کاهش یا حذف وزوز شود.

 

وزوز گوش و سمعک

حتی در بسیاری از سمعک های هوشمند جدید که امکان اتصال به موبایل در آنها وجود دارد می توانند با نصب App مناسب بر روی موبایل تغییرات لازم را جهت نویز ارائه شده به گوش خود انجام دهند.

این مورد کمک بسیاری به بیماران جهت درمان سریعتر و استفاده مفیدتر از سمعک می کند.

درباره وزوز گو بیشتر بدانید !!

شما ممکن است، صداهایی در گوش خود احساس کنید در حالی که این صداها در محیط واقعی حضور ندارند و اطرافیان آن را نمی شنوند، این صداها را اصطلاحا وزوز می گویند. یک چهارم افراد در سنین 65 تا 84 سال وزوز گوش را تجربه می کنند. وزوز می تواند منشا و علت های مختلفی داشته باشد اما چیزی که مسلم این است که وزوز برای شما خوشایند نخواهد بود و می توانند زندگی عادی شما را مختل کنند پس باید برای درمان آن اقدام کنید. در مقاله زیر علت و درمان های وزوز را بررسی می کنیم.

وزوز يك صدا با منشا داخلي است كه از درون گوش يا سر شنيده مي شود درحالي كه اين صدا منشا خارجي ندارد. وزوز گوش به دو صورت شنیده می شود:

 • حالتی که فقط شما صداي آن را مي شنوید كه اين وزوز را وزوز ذهني مي نامند زيرا فقط خود شما آن را مي شنوید.
 • حالتی که علاوه بر شما، ديگران هم صداي آن را مي شنوند كه اين وزوز را وزوز عيني مي نامند.
وزوز گوش 2
وزوز گوش 2

صدای وزوز می تواند انواع مختلفی داشته باشد از جمله صدای کلیک، صدای زوزه، صدای تپش قلب، صدای زنگ آرام یا بلند و انواع دیگری از صداها

 

علل وزوز:

 • بيماري هاي گوش مثل عفونت گوش، جرم زياد گوش، تومور گوش مياني، تومور عصب گوش، منییر، اختلال شیپور استاش، بیماری اتواسکلروزیس
 • كم شنوايي
 • در معرض صدای بلند بودن
 • مشکلات گردنی یا فکی
 • تومورهاي مغزي
 • فشار خون
 • چربي خون بالا
 • بيماري هاي قلبي
 • بیماری کلیوی
 • ضربه به سر یا گردن
 • مصرف برخی داروها مثل جنتامایسین، توبرامایسین، دیورتیک های حلقه ای مانند فروزماید، آلپرازولام ، دیازپام و لورازپام

شما برای تشخیص علت وزوز تان باید به متخصص مراجعه کنید. متخصص با انجام آزمایشات شنوایی و برخی معاینات بالینی و یا در صورت نیاز MRI و CT-SCAN به علت وزوز شما پی می برد.

 

در علم پزشکی درمان های متعددی برای وزوز گوش پیشنهاد شده است که موثرترین این درمان ها شامل موارد زیر است:

 • مداخلات مبتنی بر صدا (صدا درمانی) مثل سمعک:

افراد اقدامات متفاوتی را برای خنثی کردن وزوز گوش شان انجام می دهند، یکی از این روش ها سمعک است که می تواند جلوی وزوز گوش را بگیرد. سمعک ها اغلب برای بیمارانی که دچار کم شنوایی به همراه وزوز گوش هستند، توسط متخصص شنوایی تجویز می شود. بسیاری از افراد معتقدند که سمعک موفق ترین درمان برای وزوز گوش است.

کاهش شنوایی یک عامل متداول در زمینه وزوز گوش است، اگرچه برخی از افراد با شنوایی طبیعی نیز ممکن است وزوز گوش را تجربه کنند. هدف از استفاده سمعک ها اصلاح هرگونه کم شنوایی با این احتمال است که ممکن است این امر به کاهش وزوز گوش کمک کند. شما باید از سمعک ها در تمام ساعت های بیداری استفاده کنید تا تا بیشترین سود را ببرید.

هنگام پوشیدن سمعک، گوش و مغز توسط صداها و مکالمات محیطی طبیعی تر تحریک می شوند. این صداهای محیطی طبیعی یک اثر “پوشانندگی” برای وزوز گوش فراهم می کند. سمعک اجازه می دهد تا شنونده آنچه را که قرار است بشنوند، بشنود و به “پوشاندن” وزوز گوش کمک می کند.

برخی از سمعک همراه با ژنراتور صدا تولید می شوند(سمعک ها با فناوری مدیریت و درمان وزوز گوش) که علاوه بر تقویت صداهای محیط، صداهای دیگری را نیز در اختیار شما قرار می دهد تا به روند کاهش اثر صدای وزوز برای شما کمک کند.

 • مداخلات دارویی:

هیچ دارویی که به طور خاص برای درمان وزوز گوش توصیه شود، وجود ندارد. اما داروهایی مثل جينكوبيلوبا ، نیاسین ، دارو های ضد افسردگی و گاباپانتین ممکن است برای رفع وزوز شما تجویز شوند.

کم شنوایی مهم ترین عامل ایجاد کننده وزوز گوش است و امروزه دانشمندان متوجه شدند که کم شنوایی باعث یک واکنش خود ایمنی در مسیر شنوایی می شود که باعث پاسخ التهابی در عصب می شود. درمان این التهاب عصبی می تواند در درمان وزوز نیز موثر باشد.

 • مداخلات روانشناختی:

این روش بیشتر به منظور کاهش اضطراب ناشی از وزوز است و همچنین در بهبود کیفیت زندگی و کاهش افسردگی ناشی از وزوز گوش مؤثر است. اما این روش هیچ اثری بر بلندی وزوز ندارد.

 • تحریک مغناطیسی
 • تحریک الکتریکی
 • فیزیوتراپی دستی
 • درمان آرامش بخش
 • درمان های مکمل و جایگزین(CAM)
 • مداخلات خودیاری و مداخلات پیچیده
 • طب سوزنی

تشخیص بهترین درمان ممکن برای وزوز را باید به متخصص شنوایی بسپارید.

 

در انتها باید توجه شود که افرادی که با شروع وزوز گوش جهت درمان مراجعه می کنند و در طول استفاده از سمعک، توصیه های لازم را انجام می دهند شانس بیشتری نسبت به سایر بیماران در درمان وزوز گوش دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *