سمعک نامرئی

سمعک نامرئی

آيا سمعک نامرئي وجود دارد؟

بله وجود دارد

سمعک نامرئي (سمعک IIC) سمعکي است که وقتي در گوش گذاشته مي شود اصلا ديده نمي شود. از حدود سال ۱۳۹۲ در کشور ما اين سمعک ها وجود دارد که در طول سال هاي گذشته تغييرات زيادي داشته است زيرا هم کوچکتر شده و هم تکنولو‍ژي هاي زيادي به آن اضافه شده است.

سمعک نامرئی دستگاه های شنوایی ساخته شده با عمق مناسب هستند که در اعماق کانال گوش قرار می گیرند. بیشتر اوقات ، ظاهر سمعک دیده نمی شود. به همین دلیل ، به آنها نامرئی اتلاق می شود. اولین تولید کننده ای که سمعک های نامرئی دیجیتال مدرن را معرفی کرد Starkey بود ، آنها SoundLens را معرفی کردند و سپس بقیه تولید کننده های سمعک به معرفی سمعک های نامرئی پرداختند. این نوع سمعک توسط تولید کنندگان سمعک مختلف SoundLens ، nano ، IIC در کانال یا فقط سمعک های نامرئی با نام های مختلف خوانده می شوند. همه آنها تقریباً مشابه هستند ، سمعک های پنهان در عمق کانال.

آيا سمعک نامرئي و سمعک داخل گوشي يکي هستند؟ آيا تفاوتي بين اين دو وجود دارد؟

 

در سمعک داخل گوشي مقدار اندکي از سمعک ديده مي شود ولي در سمعک نامرئي اصلا ديده نمي شود و هيچ کس نمي تواند آن را ببيند که در شکل به خوبي نشان داده شده است.

 

همانطور که در شکل ديده مي شود در سمعک داخل گوشي، سمعک از کانال گوش اندگي بيرون است به همين دليل ديده مي شود اما در سمعک نامرئي اصلا ديده نمي شود.

 

سمعک های نامرئی

 • نحوه ساخت سمعک نامرئی چگونه است؟

ابتدا متخصص از گوش شما قالب می گیرد. قالب گرفتن از گوش شما شامل قرار دادن پنبه در اعماق کانال گوش است و سپس متخصص خمیر را به داخل کانال گوش شما تزریق می کند. پس از چند دقیقه طول می کشد و سپس قالب آماده شده برای شرکت ارسال می شود.و شرکت براساس قالب گوش شما سمعک مناسب با کانال گوش شما را می سازد. سمعک نامرئی مانند Lyric ، نیاز به پوشیدن ندارد. در عوض ، بررسی دقیق کانال گوش با دستگاه بزرگنمایی زیاد لازم است تا مشخص شود که سمعک باید به راحتی در اعماق کانال گوش قرار بگیرد.

 

 • باتری سمعک های نامرئی چند روز کار می کند؟

باتری های IIC باید هر 4 – 7 روز تغییر کند. Lyric نیازی به تغییر باتری ندارد و می تواند تا 4 ماه دوام بیاورد. و هنوز هیچ سمعک نامرئی قابل شارژ وجود ندارد.

 

انواع سمعک نامرئي

دو نوع سمعک نامرئي وجود دارد

 

سمعک نامرئي داخل گوشي

سمعک نامرئي قابل کاشت

سمعک نامرئي داخل گوشي

در اين سمعک ابتدا از کانال گوش بيمار قالب گرفته مي شود. سپس در لابراتوار سمعک در دردون قالب بيمار قرار داده مي شود. در اين نوع سمعک بيمار مي تواند در هنگام حمام رفتن يا در هنگام استخر رفتن و حتي زماني که نمي خواهد از آن استفاده کند آن را گوش خود در مي آورد. که در شکل زير نشان داده شده است.

سمعک نامرئی

قيمت سمعک نامرئي داخل گوشي اين نوع سمعک بسته به برند و بسته به تکنولوژي و سال توليد از حدود 4 الي 20 ميليون مي باشد. جهت کسب اطلاعات بيشتر و مشاوره دقيق و کاملا رايگان به کلينيک مراجعه نماييد.

قيمت سمعک نامرئي قابل کاشت

سمعک نامرئي قابل کاشت بر خلاف سمعک نامرئي داخل گوشي با عمل جراحي در درون گوش مياني قرار مي گيرد. اين نوع سمعک بسيار پرطرفدار است اما قيمت آن بسيار بالا است. در اين نوع سمعک بيمار محدوديت استفاده از سمعک در هنگام استخر، حمام و خواب را ندارد و هميشه مثل يک فرد با شنوايي طبيعي مي تواند صداها را بشنود. لازم است بدانيد اين نوع سمعک براي سنين بالاي 16 سال انجام مي شود. در شکل زير نمونه اين سمعک نشان داده شده است.

قیمت سمعک نامرئی

قيمت سمعک نامرئي قابل کاشت اين نوع سمعک تنها يک برند دارد و محصول کمپاني کوکلئار استراليا است. اسم آن کارينا (Carina) است و قيمت آن با احتساب پروتز، جراحي و تنظيم حدود 160 الي 190 ميليون مي باشد و دليل اين نوسان به خاطر نوسان ارز دلار است.

آيا همه بيماران مي توانند از سمعک هاي نامرئي استفاده کنند؟

طبق راهنماي جامع سمعک نامرئي چندين عامل بر روي ساخت اين نوع از سمعکها تاثير گذار است

سايز کانال گوش بيمار

ميزان کم شنوايي بيمار

شکل کانال گوش

قيمت سمعک

سايز کانال گوش بيمار اگر فرد کم شنوا اندازه کانال گوشش بزرگ نباشد حتي اگر تمامي موارد ذکر شده در بالا را هم داشه باشد براي او سمعک نامرئي نمي توان ساخت. پس بايد بخاطر داشته باشيم که حتما گوش بيمار بايد سايزش بزرگ باشد.

ميزان کم شنوايي بيمار اگر بيمار افت شنواييش از ۷۰ دسي بل (۵۰ درصد) بالاتر باشد سمعک نامرئي نمي تواند اين ميزان کم شنوايي را پوشش دهد. گاهي بيماران اصرار دارند عليرغم افت شنوايي بيشتر از ۷۰ دسي بل از سمعک نامرئي استفاده کنند اما امکان دارد با يک مشکل مواجه شوند که اين مشکل به صورت درک نامناسب بعضي از صداهاي گفتاري خود را نمايان مي کند.

شکل کانال گوش گاهي بيماران سايز کانال گوششان بزرگ است و افت شنواييشان کم است اما فاصله بين خم اول و دوم کانال گوششان بهم نزديک است که اين عامل سبب مي شود سمعک نامرئي را نتوان ساخت.

قيمت سمعک قيمت سمعک نامرئي بين ۴ الي 20 ميليون مي باشد که اين عامل سبب مي شود بيماران با مشکلات مالي نتوانند از سمعک نامرئي استفاده کنند. اما در کلينيک نجوا مي توانيد سمعک نامرئي قسطي بدون بهره تهيه نماييد. ازاينرو اصلا نگران قيمت سمعک نباشيد.

آنها از نظر ماهیت با بسیاری از سمعک های سفارشی مشابه هستند .موقعیت آن ها در اعماق کانال باعث می شود که گوش خارجی بتواند کار خود را انجام دهد، کانال صدا را به طور طبیعی به سمت پرده گوش هدایت کند.

این احتمالاً بزرگترین فایده این نوع سمعک ها است ، با این حال ، موقعیت آن ها در عمق کانال به این معنی است که به موم و رطوبت موجود در کانال گوش حساس هستند. این بدان معناست که آنها به مراقبت و توجه زیادی از طرف کاربر نیاز دارند. آنها همچنین به طور منظم نیاز به رطوبت زدایی دارند.

 

اگر شما می توانید که از این سمعک ها به خوبی مراقبت کنید ، بنابراین این سمعک ها را تهیه کنید.

جرم گوش همیشه یک مشکل است.

جرم گوش همیشه برای افرادی که سمعک نامرئی دارند ، مشکل ایجاد می کند. جرم گوش باعث ایجاد مشکل در گیرنده (قسمت بلندگو) و همچنین میکروفون ها می شود. سمعک های نامرئی به دلیل برخورد واکس گوش به بلندگو یا میکروفون می توانند از کار بیفتند. نگهداری برای این نوع سمعک ها بسیار مهم است. این به این دلیل است که IIC ها در گوشهای شما عمیق می نشینند و می توانند با موم گوش مسدود شوند. بزرگترین مسئله زمانی است که موم به گیرنده یا میکروفون وارد شود. اگر این اتفاق بیفتد ، سمعک شما به درستی کار نخواهد کرد و برای تعمیرات لازم است که به شرکت فرستاده شود.

سمعک های نامرئی به اندازه مدل های BTE و RIC قدرتمند نیستند. اگر سطح شنوایی بیشتر از حد متوسط ​​باشد ، ممکن است یک سمعک نامرئی به اندازه کافی قدرتمند نباشد که صدا را به اندازه کافی بلند کند تا شما بشنوید.

اگر از هرگونه بیماری گوش مانند درماتیت ، اوتیت خارجی یا عفونت های قارچی رنج می برید ، این شرایط ممکن است بر توانایی شما در پوشیدن وسایل نامرئی و یا موفقیت آن تأثیر بگذارد.

اگر در انگشتان خود آرتروز دارید ، دستکاری صحیح سمعک در گوش خود یا تغییر باتری ها می تواند چالش برانگیز باشد. در صورت کاهش دید نیز همین حرف را می توان گفت.

 

سمعک نامرئی قابل کاشت

آيا حتما بايد سمعک نامرئي داخل گوشي بايد استفاده کرد که سمعک ما ديده نشود؟

خير.

زيرا گاهي بيماراني به کلينک هاي شنوايي و سمعک نجوا مراجعه مي کنند و بحدي کانال گوششان بزرگ است که حتي با سمعک داخل گوشي عادي يا همان سمعک cic سمعکشان را مي توان به صورت نامرئي ساخت. ازاينرو اگر دوست داريد سمعک نامرئي استفاده کنيد حتما به کلينيک نجوا مراجعه کنيد تا به طور رايگان توسط متخصصين شنوايي شناس ما معاينه و مشاوره شويد.

بهترين برند سمعک نامرئي

طبق تجربه ايي که در تجويز سمعک هاي نامرئي داشه ايم، برندهاي زير بهترين سمعک هاي نامرئي را توليد مي کنند

سمعک نامرئي اتيکن دانمارک

سمعک نامرئي زيمنس آلمان

سمعک نامرئي هانساتون آلمان

سمعک نامرئي ويدکس دانمارک

سمعک نامرئي بلتون آمريکا

سمعک نامرئي استارکي آمريکا

سمعک نامرئي اينترتون دانمارک

سمعک نامرئي برنافن سوئيس

سمعک نامرئي ريسوند دانمارک

سمعک نامرئي فوناک سوئيس

چرا کلينيک سمعک نجوا بيشترين آمار تجويز سمعک نامرئي را دارد؟

علت اصلي تعداد بالاي تجويز سمعک نامرئي در کلينيک سمعک نجوا به خاطر تعداد متخصصين اديولوژي حاضر در اين مجموعه است. در اين کلينيک 3نفر از بهترين متخصصين شنوايي و سمعک کشور حضور دارند. علت دوم به خاطر قيمت هاي مناسب و اقساط بدون بهره است. در کلينيک نجوا ساليانه بيش از 500 سمعک نامرئي تجويز مي شود.

جدیدترین سمعک های نامرئی

 • کدام سمعک های نامرئی در دسترس هستند؟

آخرین سمعک های عرضه شده در دنیای سمعک های نامرئی ، Opn IIC جدید توسط اتیکن و Zerena IIC توسط برنافون است. بقیه سمعک های نامرئی مدتی است که وجود دارند ، اگرچه Phonak به روزرسانی Titanium را انجام داده است . از اوایل سال 2019 ، سمعک های نامرئی زیر از برندهای بزرگ سمعک موجود هستند.

 • سمعک نامرئی فیلیپس مدل هیرلینک/سمعک Phillips مدل HearLink
 • سمعک نامرئی اتیکن مدل او پی ان/سمعک Oticon مدل Opn
 • سمعک نامرئی برنافون مدل زرنا/سمعک Bernafon مدل Zerena
 • سمعک نامرئی استارکی مدل سوندلنز/سمعک Starkey مدل Soundlens iQ Synergy
 • سمعک نامرئی ریساند مدل لینیکس/سمعک GN Resound مدل LiNX-3D
 • سمعک نامرئی فوناک مدل تیتانیوم/سمعک Phonak مدل Titanium
 • سمعک نامرئی فوناک مدل نانو/سمعک Phonak مدل Nano
 • سمعک نامرئی فوناک مدل لیریک/سمعک Phonak مدل Lyric
 • سمعک نامرئی سیگنیا مدل اینزیو/سمعک Signia مدل Insio
 • سمعک نامرئی سیگنیا مدل سیلک/سمعک Signia مدل Silk
 • سمعک نامرئی یونیترون مدل میکرو/سمعک Unitron مدل Micro
 • سمعک نامرئی ویدکس مدل منو/سمعک Widex مدل Menu

بيماران هميشه از بنده سوال مي کنند تجربه شما از بيماراني که از اين سمعک هاي نامرئي استفاده کرده اند چگونه بوده است؟ در طول چند سال گذشته بيش از ۵۰۰ سمعک نامرئي در مجموعه کلينيک ها شنوايي و سمعک نجوا که بزرگترين کلينيک شنوايي و سمعک کشور است تجويز شده است که بعد از تجويز بيماران جملات زير را بيان کرده اند

آقاي دکتر احساس مي کنم چند سال جوان تر شده انم.

آقاي دکتر احساس مي کنم بيشتر دوست دارم در جمع هاي دوستانه و خانوادگي حاضر شوم

آقاي دکتر احساس مي کنم اعتماد بنفسم بيشتر شده است

آقاي دکتر احساس مي کنم زندگي من به روال قبلي باز گذشته است.

آقاي دکتر احساس مي کنم الان ميتوانم ازدواج کنم

آقاي دکتر احساس مي کنم برايم راحت تر است به مهماني يا عروسي بروم

آقاي دکتر احساس مي کنم الان مي توانم مدل دلخواه موي سر خود را انتخاب کنم

و غيره….

بهترین سمعک نامرئی

از دیگر مزایای سمعک هاي نامرئي می توان به مزيت هاي زير اشاره کرد

تولید صدای بسیار واضح، طبیعی و با کیفیت برای بیمار

درک بهتر صداي تلفن،تلویزیون و وسایل صوتی

عدم ایجاد فیدبک یا سوت گوش

عدم پیچش یا گرفتگی صدا در گوش

اميدواريم با توضيحات ذکر شده در اين مقاله توانسته باشيم اندکي از نگراني هاي و کمبودهاي علمي در حوزه تجويز سمعک نامرئي را بر طرف کرده باشيم. بيماران در صورت هرگونه سوال مي توانيد بابنده در ارتباط باشيد و مشاوره بنده کاملا رايگان است زيرا بر اين باورم شما همچون ساير انسانهاي سرزمين عزيزم ايران لايق بهترين آينده ايد و بنده وظيفه خود مي دانم تمامي تجربيات خود و امکانات مجموعه تحت پوشش خود را در اختيار شما قرار دهيم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *