دلایل استفاده از سمعک

چرا از سمعک استفاده کنیم

چرا از سمعک استفاده کنیم

چرا افراد کم شنوا بايد خيلي زود از سمعک استفاده کنند؟

بدون ترديد سوال بسياري از مردم ما اين است که سمعک چه فوايدي دارد؟ گاهي اوقات حس هاي بدن فوايدي دارند که در چندين لايه پيچيده مي شوند و سبب مي شود حتي به ذهن تان خطور نکند که حس شنوايي چه فوايدي بغير از شنيدن براي انسان دارد. مثلا ايا ميدانيد کم شنوايي با آلزايمر ارتباط مستقيم دارد؟

 

دلایل استفاده از سمعک

 1. مزاياي استفاده از سمعک به شرح زير است:
 2. شما صداها را بهتر بشنويد و درک شما کامل مي شود.
 3. سمعک سبب مي شود تا ميزان کم شنوايي شما بيشتر از حد فعلي نشود.
 4. سمعک از الزايمر و زوال عقل و فراموشي جلوگیری می کند.
 5. سمعک سبب مي شود بيشتر در حمع دوستان و مهماني ها حاضر شويد ازاين رو باعث مي شود دچار افسردگي و تنهايي نشويد.
 6. با استفاده از سمعک به واسطه شنيدن بهتر در هنگام گفتگو اعتماد بنفس و ثبات بيشتري داشته باشيد
 7. سمعک کيفيت زندگي شما را بهبود می بخشد و باعث می شود تا شادتر باشيد و سبب مي شود ديگر نگران تمسخر ديگران نباشيد.
 8. سمعک سبب مي شود دچار وزوز گوش نشويد، زيرا کم شنوايي مهمترين عامل ايجاد وزوز گوش است.
 9. سمعک از توقف رشد تحصيلي کودکان و نوجوانان به علت خوب نشنيدن جلوگیری می کند و سبب مي شود کودک شما در اينده در هر رشته ايي که به آن علاقه دارد ادامه تحصيل دهد
 • سمعک از درمان های بسیار تاثیرگذار وزوز گوش محسوب می شود .
 • استفاده ی زودهنگام و به موقع از سمعک برای بازسازی صداهایی که قبلا از دست رفت اند فرصت بسیار بهتری را فراهم می آورد.
 • در اکثر مواقع تحقیقات نشان داده اند که استفاده از سمعک اثرات وزوز گوش را کاهش می دهد.
 • استفاده از سمعک به دیگران اجازه می دهد که تلویزیون را با تن صدای راحت تری تماشا کنند.
 • دریافت دیرهنگام سمعک حصول نتایج موفقیت آمیز در شنوایی را سخت تر می کند.
 • امروزه برخی از مدل های سمعک تقریبا از دید دیگران مخفی و بسیار کوچک هستند.
 • استفاده از سمعک استرس های ناشی از کم شنوایی را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.
 • استفاده ی زودهنگام از سمعک، شانس بیشتری را برای موفقیت در جبران کم شنوایی برای فرد دارد.
 • استفاده از سمعک، باعث کاهش درخواست از دیگران برای تکرار گفته هایشان می شود و خجالت ناشی از آن را نیز کاهش می دهد.
 • سمعک باعث می شود که گوش دادن به موسیقی برای فرد کم شنوا بسیار لذت بخش تر باشد.
 • با استفاده از سمعک دیگر نیاز به دیدن صورت افراد و یا نیاز به لبخوانی نمی باشد.
 • استفاده از سمعک از انزوای افراد کم شنوا جلوگیری می کند.
 • فن آوری سمعک ها با توجه به پیشرفت های فراوان تکنولوژی فوق العاده بهبود یافته است و با تجویز و تنظیم درست، مانند سمعک های قدیمی سوت نمی کشند.
 • استفاده از سمعک تنها برای افراد کم شنوا مزیت ندارد، بلکه استرس و نگرانی اطرافیان آنها را نیز کاهش می دهد.
 • امروزه سمعک ها با داشتند فن آوری پیشرفته ی بلوتوث به تلفن، موبایل، تلویزیون، رایانه و دستگاه های پخش موسیقی متصل می شوند و شنیدن را بسیار راحت تر و لذت بخش تر می سازند.

چرا از سمعک استفاده کنیم

تقویت شنوایی با سمعک

آيا سمعک مي تواند شنوايي شما را تقويت کند؟

همواره بيماران عزيز از ما سوال مي پرسند که ايا سمعک ميتواند سبب شود شنوايي من بدتر نشود؟ يا ايا سمعک مي تواند اعصاب گوش من را فعال کند و بدون سمعک صداها را بهتر بشنوم؟

جواب به اين سوال تنها با بررسي دقيق مفاهيم پزشکي و نحوه عملکرد سيستم شنوايي و گوش امکان پذير است. در اين مقاله با بررسي دقيق اين مفاهيم به شما کمک مي کنيم به جواب سوال هاي خود برسيد.

در سيستم شنوايي انسان و ساير حس هاي بدن مثل بينايي اگر آن حس به اصطلاح تنبل وغير فعال شود و کم کار کند به مرور ضعيف مي شود، درنتيجه خون رساني به ان حس کمتر مي شود زيرا بدن به سيستم هايي بيشتر خون ارسال مي کند که بيشتر فعاليت داشته باشد (براي مثال در تومور هاي مختلف چون به مرور رشد مي کند و فعاليت آن بيشتر مي شود آن سيستم خون بشتري رو به سمت خود هدايت مي کشد). حال اگر شنوايي يک فرد کمشنوا به مرور ضعيف شود، عصب شنوايي وي کم کم فعاليتش کم مي شود که اين عامل سبب مي شود مغز انسان حس کند که ديگر نياز به آن ندارد. درنتيجه خون رساني به عصب و حلزون شنوايي را کاهش مي دهد. درنتيجه بعد از گذشت زمان خود بدن انسان به آن سيستم ضعيف حمله مي کند و آن را ضعيف تر مي کند که در پزشکي به اين حالت آتروفي گفته مي شود يعني ضعيف شدن تدريجي يک ارگان در بدن موجودات زنده که علت آن مي تواند مثلا به علت آسيب، کم شنوايي و بيماري هاي مختلف باشد.

با توضيح کامل اين مبحث جواب سوال بيمار عزيز که پرسيده است ” آيا سمعک سبب محافظت از شنوايي مي شود؟” را مي دهيم:

 • اگر سمعک استفاده کنيد اعصاب گوش شما دوباره فعال مي شوند و اين فعاليت سيگنال هاي دريافت شده در سطح مغز را افزايش مي دهد و سبب مي شود مغز دستور خون رساني بيشتر به سمت حلزون و عصب هاي شنوايي را صادر کند در نتيجه تغذيه حلزون و عصب افزايش مي يابد و اين افزايش خون رساني سبب مي شود حلزون و عصب شنوايي گوش به مرور زمان عملکردش بهتر شود. درنتيجه اگر از سمعک استفاده کنيد ميزان شنوايي باقي مانده شما کمتر نمي شود و به عبارتي ميزان کم شنوايي شما بيشتر نمي شود. هميشه به بيماران اين عامل را با عينک مثال مي زنم و مي گويم اگر کسي چشم هايش ضعيف باشد و از عينک استفاده کند ديگر چشم هايش ضعيف نمي شود و نمره چشمش ثابت مي ماند.

سمعک هاي مخصوص وزوز گوش از سال 2014 معرفي شدند. اين سمعک ها به دو صورت وجود دارد. يا صدايي که توليد مي کنند شبيه صداهاي طبيعي مثل صداي باد، صداي باران، صداي موج دريا و غيره است يا نوع دوم که بهترين نوع سمعک براي درمان وزوز گوش است و صداي مديوله که به اصطلاح نوعي صداي ساختگي است که سبب مي شود قسمت عمده مغز تحريک شود. اين نوع صدا سبب مي شود مغز صداي وزوز گوش را فراموش کند و بعد از مدتي بيمار ديگر صداي وزوز را نمي شنود. سمعک هاي مخصوص درمان وزوز گوش اين قابليت را دارند دقيقا صدايي که در گوش بيمار ايجاد وزوز کرده است را شبيه سازي کند. سمعک هاي وزوز گوش در تمامي برندهاي سمعک وجود دارد و معمولا قيمت آنها از 4 الي 7 ميليون مي باشد. سمعک هاي مخصوص وزوز گوش در انواع مدل هاي پشت گوشي، داخل گوشي و نامرئي وجود دارند و معمولا جز جديدترين و به روز ترين سمعک ها محسوب مي شوند. لازم به ذکر است ساير درمان هاي وزوز گوش مثل طب سوزني و دارويي و زالو درماني و ليزر تراپي اصلا تاثيري در درمان وزوز ندارد.

استفاده از سمعک

حال با شرح اين مسئله جواب سوال بيمار عزيز که پرسيده است ” آيا سمعک مي تواند شنوايي را بهتر کند؟” را مي دهيم:

 • اگر سمعک استفاده کنيد حلزون و عصب شنوايي گوش شما دوباره فعال مي شوند و اين فعال شدن سبب مي شود بلندي صداي دريافت شده در سطح مغز بالاتر از حالت عدم استفاده از سمعک باشد که اين حالت سبب مي شود مغز تفاوت را حس کند. ازاينرو مغز به رگ هاي خون دستور مي دهد خون بيشتري بيشتر به سمت حلزون و عصب شنوايي گوش روانه شود. با افزايش تغذيه حلزون و عصب گوش وضعيت سلول هاي آنها بهتر مي شود ازاينرو اگر بعد از مدتي که از سمعک استفاده کند، سمعک را از گوش خود برداريد بيشتر بيماران بيان مي کنند که نسبت به قبل ها که سمعک استفاده نمي کردم الان بدون سمعک هم خوب مي شنوم.

بيماران عزيزي که از سمعک استفاده مي کنيد به

ياد داشته باشيد اگر به موقع و در زمان مناسب سمعک بگذاريد يعني مداخله شنوايي زودهنگام باشد، سمعک سبب مي شود

 • صدا را بهتر بشنويد
 • و سبب مي شود گوش هاي شما ضعيف تر نشود

بيماران عزيزي که از سمعک استفاده مي کنيد بياد داشته باشيد اگر کم شنوايي داريد و به دلايل مختلف نمي خواهيد از سمعک استفاده کنيدبايد به ياد داشته باشيد اگر مدت زماني که گوش هاي شما نمي شوند بيشتر از يک سال شود به شدت اعصاب گوش و سلول هاي حلزون گوش شما ضعيف مي شود و کم کم مي ميرند. به همين دليل بيماراني که بعد از چندين سال که محروميت شنوايي داشته اند جهت دريافت سمعک به کلينيک شنوايي و سمعک مراجعه مي کنند.ز ماني که سمعک بر روي گوش هاي آنها قرار داده مي شود آنها بيان مي کنند صدا خيلي برايمان عجيب و غريب است که علت آن اين است مغز شما صدا را فراموش کرده است و همچون يک درخت که سال هاست به آن اب نداده ايد ريشه هاي آن خشک شده است. اما به لطف خداوند اين اعصاب کم کم فعال مي شوند و درک صداي شما بهتر مي شود. اما به ياد داشته باشيد اگر

 • دو بيمار که کم شنوايي آنها ۵۰ درصد است و نفر اول بعد از ۳ ماه جهت دريافت سمعک اقدام کند و نفر دوم بعد از ۱۰ سال و اگر براي آنها يک مدل سمعک تجويز شود و تمامي عوام ديگر همچون سن، جنسيت و غيره برابر باشد. بيماري که زودتر براي گرفتن سمعک اقدام کرده است درک صداي بهتري را تجربه مي کند.

حال سمعک ها بر پایه اجزای الکترونیکی تشکیل دهنده شان به چند گروه تقسیم می شوند.

سمعک های آنالوگ در گذشته بسیار مورد اقبال بودند در این سمعک ها تمامی صداها به یک اندازه تقویت می شوند. این سمعک ها قادر نیستند تا صدای هدف را از صدای های مزاحم تشخیص دهند یا به طور خاص قسمتی از صدا ها را تقویت کنند و نسبت به سمعک های دیجیتال قابلیت تنظیم کمتری دارند.این سمعک های امروزه دیگر رایج نیستند.

 

سمعک های دیجیتالی به دلیل مزایای فراوانی که دارند امروزه جایگزین سمعک های آنالوگ شدند. در سمعک های دیجیتال صداها با توجه به نیازهای فرد تقویت می شوند. سمعک های دیجیتال قادر هستند تا پردازش های بسیار پیچیده تری را انجام دهند به همین دلیل است که این سمعک ها را می توان بسیار دقیق و متناسب با نیازهای افراد تنظیم کرد.

از مهم ترین مزایای سمعک های دیجیتال قابلیت تشخیص گفتار از صداهای مزاحم محیط و تقویت بیشتر صدا های گفتاری ست که این قابلیت درک گفتار فرد را در محیط های شلوغ به طور محسوسی افزایش می دهد.

از دیگر مزایای این سمعک ها می توان به کاهش فیدبک (سوت زدن سمعک ) ، افزایش شفافیت گفتار و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

همچنین این سمعک های ظرفیت لازم برای امکانات دیگر مثل بلوتوث و فناوری تلکویل را دارند.

سمعک های دیجیتالی نسبت به سمعک های آنالوگ اندازه کوچک تر و مصرف باتری کمتری دارند.

انواع سمعک های دیجیتالی بسته به قابلیت هایی که دارند قیمت های متنوعی نیز دارند.

پس اگر به دنبال سمعکی با هزینه مناسب می گردید که بهترین عملکرد و بیشترین قابلیت را برای شما داشته باشد ، سمعک های دیجیتال برای شما مناسب هستند.

سمعک های دیجیتال امروزه بسیار پرطرفدار هستند. شرکت های تولیدکننده سمعک انواع مختلف این سمعک ها را با قیمت های متنوع عرضه میکنند.

انواع سمعک های دانمارکی ، آمریکایی ، آلمانی ، سوئیسی در حال حاضر در دسترس هستند.

شرکت های اتيکن دانمارک ، یونیترون آمریکا ، بلتون آمریکا ،ویدکس دانمارک ، ریساند دانمارک ، فوناک سوئیس ، زیمنس آلمان ، برنافون سوئیس ، سونیک آمریکا ، اینترتون دانمارک ، ادیوسرویس آلمان ، رکستون آلمان ،A&M آلمان ، استارکی آمریکا ، از معروف ترین شرکت های تولید کننده سمعک هستند.

سمعک های هوشمند نوعی از سمعک های دیجیتال هستند که امروزه بسیار محبوب هستند. از قابلیت های مهم سمعک های هوشمند کیفیت شنوایی بهتر در محیط های شلوغ است.این سمعک ها تنظیمات دستی که توسط کاربر در هر موقعیت خاص اعمال می شود را به مرور فرا می گیرند و در دفعات بعد حضور فرد در موقعیت مشابه به طور خودکار تنظیمات را اعمال می کنند.

 

در این سمعک ها از فناوری تلکویل یا بلوتوث برای ارتباط بی سیم استفاده می شود.این قایلبت ها امکان ارتباط بین سمعک دو گوش را فراهم می کنند در نتیجه باعث افزایش درک گفتار در محیط های شلوغ می شوند همچنین به دلیل اینکه تغییرات در تنظیمات سمعک در یک طرف به طور خودکار در سمت دیگر نیز اعمال می شود پس از تعبیه شدن تکمه های اضافی روی سمعک جلوگیری میکند و این مسئله در زیبایی سمعک تاثیر زیادی دارد. با استفاده از تکنولوژی بلوتوث سمعک های هوشمند به صورت بی سیم می توانند به تلویزیون ، دستگاه های پخش کننده موسیقی ، زنگ در و غیره وصل شود و با دریافت مستقیم صدا کیفیت صدای دریافتی را افزایش دهند. از دیگر مزایای این سمعک ها امکان اتصال به تلفن های هوشمند فراهم شده است که فرد می تواند از طریق گوشی خود سمعکش را تنظیم کند و مکالمات تلفنی خود را مستقیما پاسخ دهد.

ساختار سمعک:

سمعک از سه جز اساسی شامل میکروفون ، تقویت کننده و گیرنده یا رسیور تشکیل شده. میکروفون سمعک صداها را دریافت و آن ها را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند.سیگنال های الکتریکی به تقویت کننده فرستاده و در آنجا تقویت شده و به گیرنده ارسال می شوند.در گیرنده سیگنال های الکتریکی تقویت شده به امواج صوتی تبدیل می شوند.

تکنولوژی سمعک:

حال سمعک ها بر پایه اجزای الکترونیکی تشکیل دهنده شان به چند گروه تقسیم می شوند.

سمعک های آنالوگ:سمعک های آنالوگ در گذشته بسیار مورد اقبال بودند در این سمعک ها تمامی صداها به یک اندازه تقویت می شوند. این سمعک ها قادر نیستند تا صدای هدف را از صدای های مزاحم تشخیص دهند یا به طور خاص قسمتی از صدا ها را تقویت کنند و نسبت به سمعک های دیجیتال قابلیت تنظیم کمتری دارند.این سمعک های امروزه دیگر رایج نیستند.

 

سمعک های دیجیتال :سمعک های دیجیتالی به دلیل مزایای فراوانی که دارند امروزه جایگزین سمعک های آنالوگ شدند. در سمعک های دیجیتال صداها با توجه به نیازهای فرد تقویت می شوند. سمعک های دیجیتال قادر هستند تا پردازش های بسیار پیچیده تری را انجام دهند به همین دلیل است که این سمعک ها را می توان بسیار دقیق و متناسب با نیازهای افراد تنظیم کرد.

از مهم ترین مزایای سمعک های دیجیتال قابلیت تشخیص گفتار از صداهای مزاحم محیط و تقویت بیشتر صدا های گفتاری ست که این قابلیت درک گفتار فرد را در محیط های شلوغ به طور محسوسی افزایش می دهد.

از دیگر مزایای این سمعک ها می توان به کاهش فیدبک (سوت زدن سمعک ) ، افزایش شفافیت گفتار و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

همچنین این سمعک های ظرفیت لازم برای امکانات دیگر مثل بلوتوث و فناوری تلکویل را دارند.

سمعک های دیجیتالی نسبت به سمعک های آنالوگ اندازه کوچک تر و مصرف باتری کمتری دارند.

انواع سمعک های دیجیتالی بسته به قابلیت هایی که دارند قیمت های متنوعی نیز دارند.

پس اگر به دنبال سمعکی با هزینه مناسب می گردید که بهترین عملکرد و بیشترین قابلیت را برای شما داشته باشد ، سمعک های دیجیتال برای شما مناسب هستند.

سمعک های دیجیتال امروزه بسیار پرطرفدار هستند. شرکت های تولیدکننده سمعک انواع مختلف این سمعک ها را با قیمت های متنوع عرضه میکنند.

انواع سمعک های دانمارکی ، آمریکایی ، آلمانی ، سوئیسی در حال حاضر در دسترس هستند.

شرکت های اتيکن دانمارک ، یونیترون آمریکا ، بلتون آمریکا ،ویدکس دانمارک ، ریساند دانمارک ، فوناک سوئیس ، زیمنس آلمان ، برنافون سوئیس ، سونیک آمریکا ، اینترتون دانمارک ، ادیوسرویس آلمان ، رکستون آلمان ،A&M آلمان ، استارکی آمریکا ، از معروف ترین شرکت های تولید کننده سمعک هستند.

سمعک هوشمند : سمعک های هوشمند نوعی از سمعک های دیجیتال هستند که امروزه بسیار محبوب هستند. از قابلیت های مهم سمعک های هوشمند کیفیت شنوایی بهتر در محیط های شلوغ است.این سمعک ها تنظیمات دستی که توسط کاربر در هر موقعیت خاص اعمال می شود را به مرور فرا می گیرند و در دفعات بعد حضور فرد در موقعیت مشابه به طور خودکار تنظیمات را اعمال می کنند.

 

سمعک وایرلس: در این سمعک ها از فناوری تلکویل یا بلوتوث برای ارتباط بی سیم استفاده می شود.این قایلبت ها امکان ارتباط بین سمعک دو گوش را فراهم می کنند در نتیجه باعث افزایش درک گفتار در محیط های شلوغ می شوند همچنین به دلیل اینکه تغییرات در تنظیمات سمعک در یک طرف به طور خودکار در سمت دیگر نیز اعمال می شود پس از تعبیه شدن تکمه های اضافی روی سمعک جلوگیری میکند و این مسئله در زیبایی سمعک تاثیر زیادی دارد. با استفاده از تکنولوژی بلوتوث سمعک های هوشمند به صورت بی سیم می توانند به تلویزیون ، دستگاه های پخش کننده موسیقی ، زنگ در و غیره وصل شود و با دریافت مستقیم صدا کیفیت صدای دریافتی را افزایش دهند. از دیگر مزایای این سمعک ها امکان اتصال به تلفن های هوشمند فراهم شده است که فرد می تواند از طریق گوشی خود سمعکش را تنظیم کند و مکالمات تلفنی خود را مستقیما پاسخ دهد.

 

توجه:

با توضيحاتي که براي شما داديم بايد بدانيد هر سمعکي براي شما مناسب نيست. بسته به نوع کم شنوايي و ميزان کم شنوايي شما، متخصص شنوايي و سمعک بهترين حالت را براي شما انتخاب مي کند. به همين دليل نبايد از هر سمعکي استفاده کنيد. سمعک ها تکنولوژي هاي متفاوتي دارند، مثلا سمعک هاي قديمي را آنالوگ مي نامند و سمعک هاي جديد را ديجيتال هوشمند نام گذاري کرده اند. سمعک هاي انالوگ ديگر توليد نمي شوند زيرا خود سمعک سبب اسيب به شنوايي مي شد. اما در سال 2000 نسل بعدب سمعک ها که به اسم سمعک ديجيتال شناخته مي شدند وارد بازار شد و در سال 2012 سمعک هاي ديجتال هوشمند عرضه شدند که قابليت يادگيري و تطبيق خود با هر محيطي را داشتند. ازاينرو براي شما عوامل هايي که سبب مي شود متخصص شنوايي براي شما سمعک ديجيتال هوشمند را انتخاب کند آورده ايم:

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *